Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 9682
Zalogowanych: 63
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: WOP Kamieńczyk – opuszczony, ale chroniony

Poniedziałek, 26 lutego 2024, 17:31
Aktualizacja: 17:34
Autor: Katarzyna Morańda
Karkonosze: WOP Kamieńczyk – opuszczony, ale chroniony
Fot. www.fotopolska.eu
Turyści przemierzający w okolicy schronisk Na Hali Szrenickiej oraz Szrenicy, często zastanawiają się co za obiekt znajduje się w ich pobliżu (patrząc w stronę Czech). To dawna strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, do której aktualnie nie można dotrzeć ze względu na ochronę cietrzewi.

Strażnica usytuowana na zachodnim stoku Szrenicy w sąsiedztwie schroniska "Na Hali Szrenickiej", powstała w 1945 roku jako trzecia strażnica WOP (Wojsk Ochrony Pogranicza) w strukturze pierwszej komendy odcinka Szklarska Poręba.

Był etat dla tresera psów

Na początku stacjonowało tam 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy obejmowało komendanta, zastępcę komendanta ds. polityczno-wychowawczych i zastępcę ds. zwiadu. Wśród żołnierzy były dwie drużyny strzeleckie, drużyna fizylierów, drużyna łączności oraz gospodarcza. Etat był także dla instruktora do tresury psów służbowych i instruktora sanitarnego.

Kolejne zmiany i nadanie imienia

W 1947 roku strażnica została przekształcona w strażnicę drugiej kategorii z mniejszą liczbą wojskowych - 43. W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a WOP Kamieńczyk otrzymał numer 5. Kolejna zmiana numeracji w 1956 roku wiązała się z numerowaniem strażnic na poziomie brygady.

A tak wyglądało ówczesne codzienne życia na placówce WOP:

Były świnie i ogródek

W międzyczasie siedziba strażnicy zmieniała się między trzema schroniskami, a następnie osiedlono ją w schronisku "Kamieńczyk". W latach 60.–70. przy wodospadzie Kamieńczyka funkcjonowała stajnia z 5 końmi. W 1976 roku batalion zabezpieczał łączność telefoniczną, a w latach 80. zrezygnowano ze słupów telefonicznych na rzecz dzierżawy łącz od Telekomunikacji Polskiej. Strażnica miała także hodowlę świń i ogródek warzywny.

W 1960 roku, po kolejnej zmianie numeracji, strażnica uzyskała numer 25 i została zakwalifikowana do kategorii III w 8. Łużyckiej Brygadzie WOP. W 1964 roku strażnica otrzymała status strażnicy lądowej. Rok 1963 przyniósł także nadanie strażnicy imienia Sandora Petofiego.

Pożar zniszczył obiekt

Później zostało przekształcone w dom wczasowy "Kamieńczyk". W 1984 roku, podczas kapitalnego remontu wybuchł pożar, który zniszczył cały budynek.

Decydującym momentem dla strażnicy Kamieńczyk było jej rozformowanie w grudniu 1989 roku. Po likwidacji Wojsk Ochrony Pogranicza w 1991 roku strażnica w Szklarskiej Porębie została podporządkowana Łużyckiemu Oddziałowi Straży Granicznej.

Dom dla cietrzewi

Kiedy w 1989 r. strażnicę rozformowano, jej obszar przejęła Strażnica WOP Przesieka. Po opuszczeniu obiektu przez żołnierzy, schronisko należało do Wojskowej Akademii Medycznej, a później do Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Archiwalne filmy z wysokich partii Karkonoszy od czasu 4:30.

Aktualnie wejście na teren strażnicy jest zabronione pod groźbą mandatu. Jest to teren ściśle chroniony bo mieszkają tam... cietrzewie. Niszczejącą strażnicę można w oddali dostrzec z Hali Szrenickiej.

Historia strażnicy

Historia powstania tego obiektu łączy się z wodospadem, który przyciągał już w średniowieczu poszukiwaczy skarbów i miłośników ziół. Mowa o wodospadzie Kamieńczyk, który nie tylko zachwyca swoim widokiem ale jest również najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Schronisko jest położone na wysokości ok. 830 m n.p.m.

Wodospad stał się główną atrakcją dla gości odwiedzających Szklarską Porębę zwłaszcza po wybudowaniu drogi z Piechowic do huty "Józefina" w latach 1848-49 (trasa prowadziła przez Halę Szrenicką). W latach 1923-24 schronisko zostało znacząco rozbudowane, oferując 20 pokoi z 35 łóżkami, co w tamtych czasach uchodziło za wygodę. W latach dwudziestych zarządca schroniska był Franz Adolph, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju sportów zimowych w Karkonoszach. Z jego inicjatywy powstał tor bobslejowy i skocznia narciarska w Szklarskiej Porębie.

Twoja reakcja na artykuł?

29
81%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
4
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
605
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group