Polska: Wrocławscy naukowcy liczą nietoperze
Aktualizacja: Niedziela, 13 stycznia 2019, 5:38
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Podziemia Centralnego Odcinka Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty to system korytarzy i komór, oraz naziemnych bunkrów, zbudowanych przez Niemców w latach 30. i w czasie II wojny światowej – wyjaśnia Jolanta Cianciara, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - To jedno z ulubionych zimowisk ok. 39 tysięcy europejskich nietoperzy. Wieloletnie badania prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, we współpracy z chiropterologami (zoologami zajmującymi się badaniem nietoperzy) z Centrum Obrączkowania Nietoperzy w Dreźnie wykazały, że nietoperze przylatują w ten rejon z ogromnego obszaru Nizin Środkowoeuropejskich, o powierzchni co najmniej 17 000 km kw. i niektóre by tu dotrzeć przeleciały 260 km! – dodaje.
Liczenie będzie prowadzone przez 9 grup (70 osób) liczących nietoperze jednocześnie w dziewięciu częściach (sekcjach) podziemi. W liczeniu wezmą udział chiropterolodzy z 14 krajów, w tym po raz pierwszy z trzech spoza Unii Europejskiej tj. Bośni i Hercegowiny, Serbii i Turcji. Większość uczestników będą stanowili chiropterolodzy z zagranicy (łącznie – 52 osoby). Z Polski na liczenie przyjedzie 18 osób. Jak co roku kierownikami grup będzie jedna osoba z Polski i jedna z zagranicy.
Globalne ocieplenie klimatu stwarza nowe zagrożenia dla przyrody, w tym dla nietoperzy, których badaniami zajmujemy się od 1999 r. w ramach międzynarodowego programu badawczego koordynowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Nietoperze są chronione i pożyteczne i muszą się z tym problemem zmierzyć z naszą pomocą lub bez niej – wyjaśniają organizatorzy akcji.
Zimowa kolonia nietoperzy zamieszkująca podziemia Centralnego Odcinka Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty jest doskonale znana badaczom nietoperzy z Unii Europejskiej, a prowadzone tam co roku liczenia są wspólnym międzynarodowym przedsięwzięciem badawczym.
Dla młodych adeptów "sztuk nietoperzowych" tj. magistrantów i doktorantów polskich uczelni, liczenie jest okazją do spotkania z naukowcami z Zachodniej Europy, co często owocuje nawiązaniem kontaktów i dalszym rozwojem naukowym. Liczenie nietoperzy jest okazją do wymiany doświadczeń i planowania wspólnych projektów badawczych – dodaje Jolanta Cianciara.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w tegorocznym liczeniu weźmie udział 12 ratowników medycznych, których zadaniem będzie czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników liczenia. Kierownikiem Zespołu Ratowników Medycznych jest Adam Tomaszyk.