Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 10206
Zalogowanych: 65
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Z ruiny do nowego życia

Poniedziałek, 26 grudnia 2022, 7:04
Autor: WAC
Region: Z ruiny do nowego życia
Fot. Dolnoślaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dzięki nowemu właścicielowi szansę na nowe życie otrzymał zrujnowany i opuszczony w ostatnich dziesięcioleciach pałac w Skale (gmina Lwówek Śląski).

Pałac powstał w 1513 r. jako renesansowy dwór, zbudowany przez Adama von Lest. Obecny kształt otrzymał na przełomie XVIII i XIX wieku, jako trzykondygnacyjna budowla na rzucie w kształcie podkowy. Pałac nader często zmieniał swoich właścicieli. Okres największej świetności przypada na wiek XIX, kiedy to przeszedł w ręce rodu Hohenzollern. Bywało tu wówczas wiele wybitnych osobistości takich jak królowa pruska Luiza, król Prus Fryderyk Wilhelm IV, a w 1867 król Wilhelm I , późniejszy cesarz. W drugiej połowie XIX wieku Skała stała się ważnym ośrodkiem muzycznym. Bywali tu m. in. Ferenc Liszt, Hector Berlioz i Richard Wagner. Z początkiem nastania XX wieku, kiedy pałac przeszedł w ręce dzierżawców, zaczął się jego powolny upadek.

Po II wojnie światowej pałac pozostawał jeszcze w dość dobrym stanie, lecz w ciągu kolejnych lat został kompletnie ograbiony. Końcówka XX wieku to czas kiedy obiekt został już zupełnie zaniedbany. Na początku XXI wieku zawaleniu uległa wieża oraz ściana zewnętrzna pałacu od strony patio w środkowej części budynku. Również dach budowli uległ całkowitemu zniszczeniu. Z pierwotnej bryły pałacu pozostały prawie wyłącznie ściany zewnętrzne, obrośnięte niekontrolowaną zielenią i samosiejkami, a całość groziła zawaleniu.

W 2020 roku zespół pałacowo – parkowy w Skale zmienił właściciela, co okazało się szansą, aby na nowo tchnąć w niego życie i przywrócić dawną świetność. W marcu 2022 rozpoczął się pierwszy etap odbudowy budowli dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakres tego etapu prac obejmował odgruzowanie obiektu oraz stabilizację jego konstrukcji, zaczynając od południowego skrzydła – informuje Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków. - Teren wokół pałacu został uprzątnięty, oczyszczony z zieleni, która rozrastając się w sposób niekontrolowany zaczynała zagrażać konstrukcji budynku. Zapewniono również stabilizację konstrukcyjną, spinając ściany zewnętrzne (na razie skrzydła południowego) przeponami żelbetowymi oraz wzmocniono partie sklepień. Wszystkie prace wykonywane były z wielką pieczołowitością i troską o to, aby nie naruszyć wartościowych elementów, które zachowały się w pałacu niestety w śladowej ilości. Prace ziemne przeprowadzane były pod ścisłym nadzorem archeologa.

W najbliższych tygodniach rozpoczęte zostaną badania architektoniczne. Kontynuowane są także dalsze prace w celu ustabilizowania konstrukcji budynku i odtworzenia sklepień.

Twoja reakcja na artykuł?

47
82%
Cieszy
3
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
6
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
147
Co parę dni po parę litrów
8%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
38%
Różnie, to zależy
46%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group