Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze ma 13 karetek pogotowia, które na co dzień wyjeżdżają w teren i kilka pojazdów rezerwowych. Tabor jeleniogórskiego pogotowia zasiliły niedawno dwie nowe karetki marki Mercedes z pełnym wyposażeniem. Każda z nich kosztowała po około 400 tys. zł. Zostaną one skierowane do Kamiennej Góry i Kowar.
Mimo sporej liczby pojazdów Dariusz Kłos, dyrektor jeleniogórskiego pogotowia przyznaje, że w jego placówce nie ma problemu nadmiernego zużywania paliwa, nawet zimą.
– Tak zwane „litrażowanie” jest stosowane we wszystkich firmowych pojazdach. U nas procedura rozliczania paliwa jest taka sama , jak w całej Polsce. Cała tajemnica tkwi jednak w szczegółach, i w tym, jakie limity są odgórnie ustalone. W minionym roku próbowaliśmy zamontować w naszych samochodach przepływomierze. Okazało się jednak, że przy nowoczesnych silnikach w ogóle one nie działały, działały wadliwie, albo co najgorsze, wpływały na gorszą jakość silników. Wycofaliśmy się więc z tego rozwiązania.
– Teraz limity ustalane są na podstawie rzeczywistych testów wykonywanych przez naszego kierownika warsztatu. Dodatkowo pod uwagę bierzemy konieczne postoje, warunki atmosferyczne, które zwiększają zużycie paliwa i wiele innych czynników. Wszystkie nadużycia paliwa są zgłaszane do mnie, ale w tym roku nie pamiętam takiej sytuacji. U nas ten problem nie istnieje – mówi dyrektor Dariusz Kłos.
Szef jeleniogórskiego pogotowia ratunkowego podkreśla też, że placówka na bieżąco stara się wysprzedawać niesprawny czy zużyty sprzęt. Sprzedano, między innymi, dwa polonezy i jednego rozbitego volkswagena, którego naprawa była nieopłacalna.