Podczas spotkania około 350 przedstawicieli świata biznesu nauki oraz polityki z Polski, Czech i Niemiec dyskutowało o tym, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w kontekście dostępu do dostaw złóż surowców energetycznych oraz ich dywersyfikacji. W trakcie paneli dyskusyjnych nie zabrakło też akcentów regionalnych związanych z przyszłością będących częścią spółki Polskie Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrownią oraz Kopalnią Turów. Sporo miejsca poświęcono też wkraczającej do naszego kraju energetyce jądrowej.
Od rozwoju tego sektora zależy bezpieczeństwo naszego kraju polityczne i ekonomiczne – mówił wicemarszałek Dolnego Śląska Tymoteusz Myrda. - Uważam że, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszemu regionowi i utrzymać jego dalszy rozwój, co najmniej jedna lokalizacja elektrowni atomowej powinna być na terenie naszego województwa. Przypomnę, że Dolny Śląsk jest szóstym regionem w Europie pod względem rozwoju.
Ważną częścią Forum była tradycyjnie giełda kooperacji firm. W jej trakcie przedsiębiorcom, którzy wyrazili taką chęć została udostępniona możliwość wyboru partnerów do rozmów poprzez internetowy system kojarzenia firm B2B.
Giełda B2B to największa w Polsce giełda wymiany doświadczeń przedsiębiorców - powiedział prezes KARR Hubert Papaj. - W jej trakcie przez trzy godziny przy ponad 30 stolikach spotyka się blisko 200 przedsiębiorców z czterech krajów Polski, Niemiec, Czech i Austrii. Główne branże przez nich reprezentowane to przemysł ciężki, obróbka metali, usługi oraz branża elektryczna. Każdy z nich w trakcie 15 minutowych rund może spotkać się nawet z 12 kontrahentami. Mam nadzieję, że wzorem poprzednich lat nawiązane dziś kontakty będą procentować w przyszłości.
Forum zorganizowane było w ramach unijnego projektu „EnergyTransPolSax – wspólne odkrywanie nowych trendów w gospodarce energetycznej”, współfinansowanego z Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020, który ma na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej na polsko-saksońskim pograniczu, w szczególności w zakresie wyzwań w gospodarce energetycznej i związanych ze zmianą klimatu.