Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13734
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 7 października 2022, 8:09
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Wieczory są coraz dłuższe, więc na czytanie jest więcej czasu. Po co warto sięgnąć – radzą panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. O wybranych książkach piszą w swoich recenzjach. Warto je przeczytać zanim sięgniemy po polecaną lekturę.

Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku. Thich Nhat Hanh

„Nawet kiedy z nikim nie rozmawiamy, nie czytamy, nie słuchamy radia, nie oglądamy telewizji ani nie wchodzimy w interakcje drogą elektroniczną, większość z nas nie czuje w sobie stabilności ani spokoju. Ciągle bowiem mamy włączone wewnętrzne radio – radio „Myślotok”.
Możliwe, że nawet kiedy siedzimy bez ruchu, nieatakowani przez bodźce zewnętrzne, w naszej głowie toczy się nieustanny dialog. Przez cały czas konsumujemy własne myśli. Krowy, kozy i bawoły gryzą trawę, połykają, po czym odbija im się i wielokrotnie przeżuwają tę trawę na nowo. My nie jesteśmy krowami ani bawołami, ale w taki sam sposób przeżuwamy myśli – niestety, przede wszystkim myśli negatywne. Spożywamy je, po czym po wiele razy sięgamy po nie, by je ponownie przeżuwać. Musimy się nauczyć wyłączać radio „Myślotok”. No właśnie… Tylko jak to zrobić? Może właśnie zacząć od tej książki? Mnie urzekł ten piękny i mądry tytuł. Thich Nhat Hanh, zmarły w tym roku wietnamski mnich buddyjski, mistrz zen, napisał wiele książek. W każdej uczył sztuki świadomego życia, propagował uważność i skupienie, jako najważniejsze drogowskazy, by osiągnąć spokój i wewnętrzną wolność. Rytm jego prozy, powtarzalność i prostota ważnych zdań sprzyjają wyciszeniu i łagodności. Może warto spróbować? Oprócz możliwości zaczerpnięcia kojącego, głębokiego oddechu nic nam więcej nie grozi. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Prawdziwe życie. Odłączenie. Alix Maiwenn

Świat po katastrofie ekologicznej. Jest 2225 rok, System przejął kontrolę nad światem, zorganizował życie w osadach, przywraca bioróżnorodność, steruje dostawami, a przede wszystkim sprawuje pełną kontrolę nad mieszkańcami. Lani ma 17 lat, wierzy, że System chce jej dobra, czuje się bezpiecznie, System nad nią czuwa, planuje dla niej przyszłość. Wkrótce ma wraz z trójką innych nastolatków wziąć udział w ceremonii Przydziału. Miejsce, do którego trafi, zależy od jej umiejętności, które sprawdzono podczas turniejów podczas kontrolowanych snów. Lani marzy, żeby zostać konstruktorem i budować sny. Dzień przed Przydziałem zostaje porwana przez buntowników z Wolnych Ziem, jej transponder przestaje działać, nie ma łączności z Systemem. Czuje się zagubiona i przerażona. Razem z nią, w tej beznadziejnej sytuacji są Tom i Cora.
Cała trójka trafia poza System, między ludzi, którzy nie chcieli się zgodzić na manipulację i kontrolę. Lani i Tom są dla nich szczególnie ważni. Odmóżdżeni przez system, a następnie odwarunkowani muszą nauczyć się decydować sami za siebie, odkrywają prawdziwe emocje i uczucia i prawdę o Systemie, który zabrał im osobowość i wolność. Lani poznaje okrucieństwo Systemu, który porywa i morduje, ale zaczyna też czuć kiełkującą miłość do Aleksandra. Dowiaduje się, że znów musi wejść do kapsuły, użyć transpondera, włamać się do Systemu i pomóc uratować osadę wolnych ludzi. Znów ma stoczyć pojedynki w kontrolowanym śnie, stać się konstruktorką po drugiej stronie barykady.
Patrząc z boku na historię Lani, decyzje przez nią do podjęcia są oczywiste. Jednak z jej punktu widzenia wcale tak nie jest. Siedemnaście lat żyła w świecie, w którym było wygodnie, bezpiecznie, w którym nie rozumiała, że odebrano jej wolność, prawo do decydowania, do własnych uczuć, gniewu, krzyku, miłości. Nie znała tego. Ta antyutopia pokazuje jak głęboko działa manipulacja, jak trudno wyjść z gry, z nierealnego świata, z uzależnienia. Jak droga jest wolność. Jak cenna jest wolność.
Budowa fabuły kojarzy mi się z grą komputerową. Opisy turniejów, bitew rodem z gier są krwawe i techniczne, świat przedstawiony jest opisany w każdym szczególe, w efekcie czytając książkę, dużo się widzi, wyobraźnia mocno pracuje i silne są sympatie i antypatie. Polecam nastolatkom, którzy lubią myśleć o tym co ważne, o tym, jaki wybrać kierunek i po której stronie stanąć. Czy wybrać wolność z jej trudami, czy iść na łatwą niewolę? Książka dostępna w Legimi. (JJ)

Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka. Megumi Iwasa

Poznajcie Starego Wieloryba , który mieszka sam na Wielorybiej Wyspie. Jest już na emeryturze, lubi kolor niebieski i ma bardzo dużo wolnego czasu. Pływa sobie spokojnie po wodach oceanu, rozmyślając i podziwiając okolicę. Zaczyna doskwierać mu samotność. Chcąc kogoś poznać zaczyna pisać listy „Do tego, kto mieszka za horyzontem”. Wysyła ich cały stos! Jednak długo nikt nie odpowiada na korespondencję. Wieloryb powoli zaczyna tracić nadzieje na poznanie kogoś nowego. Ale pewnego dnia zza horyzontu przychodzi odpowiedź. I już wkrótce nasz bohater przekona się, że za horyzontem ma naprawdę wielu przyjaciół. Czy na Wielorybim Przylądku znowu zrobi się tłoczno i wesoło? Czy jest to możliwe? Polecamy opowieść o poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na Ziemi. A także o tym, że nigdy nie jest za późno aby znaleźć przyjaciela.
Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka to druga część cyklu zapoczątkowanego przez książkę pt. „Z pozdrowieniami, Żyrafa”, japońskiej autorki Megumi Iwasa. Stała się ona międzynarodowym bestsellerem, w Japonii jest lekturą szkolną, a w Niemczech została nagrodzona prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
86
Tak
38%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
8%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę
 
Aktualności
Festiwal Światła w Cieplicach – program

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group