Na przestrzeni lat Dział zmieniał swoją nazwę (Dział Naukowo-Oświatowy, Dział Promocji i Reklamy, Dział Oświatowo-Wydawniczy, Dział Oświatowy), obecnie jest to Dział Edukacji, Promocji i Organizacji.
Jak sama nazwa wskazuje, naszym celem jest koordynowanie i realizacja działań związanych z działalnością oświatowo-popularyzatorską Muzeum Karkonoskiego, która jest skierowana do szerokiego grona odbiorców korzystających z bogatej oferty muzealnej.
Jednym z naszych priorytetów jest właśnie edukacja
Czym jest Edukacja w Muzeum? Czy to wyłącznie praca manualna przy warsztatach, czy może coś więcej? Czym kierują się edukatorzy muzealni?
Odkrywaj przeszłość, kształtuj przyszłość, to myśl, która zawsze towarzyszy nam w codziennej pracy w Muzeum.
Edukowanie językiem sztuki, przekazywanie szerokiej wiedzy w przystępny sposób, uwrażliwienie na piękno ukryte w zabytkach – to nie lada wyzwanie.
Rola edukatora, to umiejętność słuchania, umiejętność zachęcenia i prowadzenia rozmowy dostosowanej do wszelkich grup społecznych.
Inaczej będziemy prowadzili zajęcia z dziećmi wczesnoszkolnymi, inaczej z młodzieżą, dorosłymi, seniorami, a jeszcze inaczej z osobami z niepełnosprawnościami – naszym zadaniem jest rozniecenie iskry chęci zdobycia wiedzy i umiejętności, przez każdą z osób, która przybędzie na zajęcia do Muzeum.
Zgodność z historią
Umiejętności zarówno manualne jak i wiedza interdyscyplinarna, nie są nabyte raz na zawsze. Edukator nie stoi w miejscu ale cały czas się uczy, szuka sposobów i metod rozpowszechniania wiedzy, która będzie podana zrozumiale i „lekko”, jednak będzie zgodna z historią i profilem Muzeum.
Istotną rolą edukatora jest stały kontakt ze zbiorami, który może być inspirujący do tworzenia nowych warsztatów. Przykładowo latem 2024 roku, inspirując się szklanymi rzeźbami światowego mistrza fusingu – Silvio Vigliaturo – które znajdują się na naszej stałej wystawie szkła, zaproponowaliśmy tworzenie małych szklanych rzeźb w stylu Vigliaturo, które nazwaliśmy: szklane lizaki. Warsztaty cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników, gdyż było to coś nigdzie indziej niespotykanego.
Dzięki poznawaniu licznych zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, w tym największej kolekcji szkła artystycznego w Polsce, ale i cennych zbiorów pozostałych Działów: etnologii, historii, archeologii, sztuki – możemy stale poszerzać naszą ofertę edukacyjną, która obejmuje nie tylko warsztaty ale i wykłady, lekcje muzealne, spacery edukacyjne, szkolne wystawy, konkursy adresowane do dzieci, młodzieży, dorosłych czy animacje dedykowane najmłodszym, w myśl – edukacja poprzez zabawę.
Przełamywanie rutyny
Działania edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich wpisują się w aktualne podstawy programowe placówek szkolnych, dając możliwość wzbogacenia zajęć prowadzonych w szkołach poprzez wizytę i aktywny udział w wydarzeniach odbywających się w Muzeum.
Dzięki edukatorom w muzeach, przełamywana jest rutyna. Należy dostrzec zmiany w możliwościach technologicznych, wirtualnych, medialnych, czyli nowych narzędziach umożliwiających dotarcie do odbiorcy z jednoczesnym zachowaniem szacunku do historii, tradycji i miejsca Muzeum jako przestrzeni do kontemplacji czy rozmowy o wartościach.
Edukator poprzez swoją pracę opowiada o przeszłości posługując się formą i językiem teraźniejszości odpowiednim dla poszczególnego odbiorcy.
Zarówno stałą ofertę edukacyjną, jak i nasze propozycje towarzyszące poszczególnym wystawom oraz działania okolicznościowe, znajdziecie zawsze na stronie internetowej www.muzeumkarkonoskie.pl w zakładce „Edukacja” oraz na muzealnym facebooku: facebook.com/MuzeumKarkonoskie.
Wspólnie odkryjemy przeszłość, kształtując przyszłość!