The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side. Jan Błaszczak
„Wszyscy wiedzieliśmy, że dzieje się coś rewolucyjnego. Po prostu czuliśmy to. Nie da się zrobić czegoś tak dziwnego i nowego bez złamania pewnych barier. „To jest jak rooozstąpienie się Mooorza Czerwonego” – powiedziała Nico, stojąc obok mnie któregoś wieczora na balkonie w The Dom, skąd widać było całą akcję”. Nico, wokalistka The Velvet Underground, stała obok Andy Warhola, a cytowany fragment pochodzi z jego wspomnień. Ale uwagę Jana Błaszczaka przykuło coś innego: „The Dom. Zaintrygowało mnie, dlaczego lokal, w którym twórca pop-artu słuchał The Velvet Underground, miał polską nazwę. Postanowiłem się tego dowiedzieć, zakładając, że swoją ciekawość zaspokoję w kilka minut.” Nie dało się ani w kilka minut, ani dni czy tygodni, natomiast stało się początkiem obsesji autora, bo z każdym kolejnym zdobytym strzępkiem informacji, pogłębiała się jego fascynacja enigmatycznym założycielem klubu i baru w południowej dzielnicy Manhattanu. Nazywał się Stanley Tolkin i był synem pierwszego pokolenia polskich emigrantów. Jan Błaszczak ustala fakty, odnajduje byłych pracowników Stanleya, rodzinę, gości klubu i klientów baru, a wśród nich pojawia się wiele znanych nazwisk nowojorskiej bohemy artystycznej. Przemierza dzielnice i ulice współczesnego Nowego Jorku, a jednocześnie funduje nam niezwykle sugestywną podróż w czasie, w lata sześćdziesiąte. Reportaż wzbogacił bardzo cenioną serię Amerykańską wydawnictwa Czarne, w której po raz pierwszy pojawił się polski autor. Gratulacje! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)
Vita nova. Obrazki - Bohumil Hrabal
Nietypowa autobiografia, w której narratorem jest Pipsi (Eliška Plevová) - żona Bohumila Hrabala, a czasem w tę rolę wchodzi matka pisarza Maria Kilian. Sprytny zabieg pisarski, wymagający sporego dystansu do siebie owocuje bezlitosną krytyką wobec własnych słabości i porywczości, ciepłą i sentymentalną nutą opisów dzieciństwa i miłości Pipsi. Praga, końcówka lat 50-tych, ponad czterdziestoletni pisarz wciąż stoi przed debiutem, prowadzi bujne życie towarzyskie, wraz z innymi artystami: pisarzami, malarzami, poetami, grafikami dyskutuje o sztuce, by wspólnie wyznaczyć dla siebie kierunki osiągnięcia czempionatu we własnej dziedzinie. Dni upływają na pracy w składzie surowców wtórnych, na wędrówkach po knajpach i restauracjach, na obserwacji życia i zwyczajnych zajęciach. Czasem wplecie się jakieś wspomnienie sprzed lat, czasem w życiu któregoś z przyjaciół wydarzy się dramat. Obok Bohumila zawsze stoi Pipsi, ze swoją wyrozumiałością i chęcią poświęcenia się dla talentu męża. Mimo klimatu sielanki Bohumil i Eliška tworzą związek pełen burzliwych emocji, a mieszkanie na Libni widziało wiele. Autor – narwany wielbiciel słońca - pozostawia w książce tropy kierujące do jego powieści, podrzuca czytelnikom wątki własnego życia, które wplata w fabułę Pociągów pod specjalnym nadzorem, Zbyt głośnej samotności, Jarmilki, Postrzyżyn, Kim jestem. Vita nova zachowała ważny moment w życiu Bohumila Hrabala, przygotowanie do pierwszego, nieudanego wydania zbioru opowiadań – Skowronek na nici, który zbiegł się z wyrzuceniem z pracy ze składu makulatury. Gawędziarski styl narracji, romantyczny obraz artystycznej Pragi z nieprzychylnego sztuce totalitarnego okresu stalinowskiego, w którym jednak dało się żyć w wewnętrznej emigracji i podkreślać poczucie wolności swoistymi szaleństwami i szukaniem radości w rzeczach prostych sprawiają, że szybko zadomawiamy się w rodzinie Hrabalów i wśród jej przyjaciół. Z przyjemnością ruszamy z nimi na wycieczki, spacery i na odpoczynek do Špindlerowego Mlyna , gdzie oprócz pięknych widoków zimowych Karkonoszy czeka nas oglądanie narciarskich zawodów oldbojów i refleksja na wysiedleniem Niemców, z którymi odeszły piękne krowy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
27 marca zapraszamy na 105. urodziny Bohumila Hrabala. Sala konferencyjna, III p. g.17:00. Dyskusyjny Klub Książki Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia zaprasza.
Przebudzenie lukrecji. Laura Adori; czyta: Marta Wardyńska
Tytułowa Lukrecja to niemal czterdziestoletnia kobieta poszukująca pomysłu na siebie. Po powrocie do Polski ze słonecznego, tętniącego życiem oraz przepełnionego różnymi smakami Mediolanu zaczyna pisać blog poświęcony kulinariom, a także próbuje znaleźć miłość. We wszystkich działaniach wspierają ją dwie nieocenione przyjaciółki – jedna na miejscu w Warszawie, a druga w Mediolanie. Dodatkowo główna bohaterka musi znieść swoją nadzwyczaj ,, opiekuńczą” matkę. Los potrafi zaskoczyć, Lukrecja nie raz ma się o tym przekonać.
Czy znajdzie wymarzonego mężczyznę, który tak jak ona, będzie umiał odnaleźć przyjemność w odkrywaniu nowych smaków? Aby się przekonać polecam wysłuchanie tej dobrze przyprawionej książki. To pozycja dla kobiet w różnym wieku i nie tylko dla singielek. Napisana współczesnym językiem (autorka momentami nie przebiera w słowach), optymistyczna i mimo wszystko dająca nadzieję na jutro. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AS)