Tematem spotkania było: Porównanie metod rozwijania przedsiębiorczości w kształceniu zawodowym w krajach UE oraz zastosowanie dobrych praktyk w szkołach zawodowych i instytucjach kształcenia zawodowego, w skrócie CO-BUS-VET.
Organizacje, które biorą udział w projekcie to:
1. Quarter Mediation (QMED) – Assen, Ho landia (koordynator)
2. Centro Integrado Público de Formación Profesional Misericordia
(CIPFPM) – Walencja, Hiszpania
3. Institut E-seniors (IES) – Paryż, Francja
4. Prywatne Centrum Kształcenia Kadr (PCKK) - Jelenia Góra, Polska
- Zauważyliśmy, że jest duże bezrobocie i można to rozwiązać dobrymi postawami przedsiębiorczymi. Polska jest na wysokim poziomie kształcenia zawodowego, ta wizyta nas w tym utwierdziła - powiedziała Cristina Stefan z Quarter Mediation
- Dwa tygodnie temu mieliśmy tu wizytę przedstawicieli szkół z Bautzen. Szkoła staje się placówką, która współpracuje na szerokim polu. W dzisiejszych czasach uczniowie mogą się przemieszczać po całej Europie i dobrze, że taka wymiana jest. Staramy się pracować nad tym, żeby szkolnictwo zawodowe było dostosowane do rynku pracy – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” Wanda Kozyra.
– Projekt ma na celu zdobycie nowych doświadczeń, dzielenie się własnymi sukcesami. Dzięki temu projektowi poznajemy inne metody prowadzenia zajęć, doskonalimy własne i będziemy bardziej konkurencyjni na rynku. powiedziała koordynatorka projektu ze strony polskiej, Barbara Janic z PCKK. – Wykorzystujemy gry symulacyjne do uczenia przedsiębiorczości, w jaki sposób robić biznesplan, przygotujemy słowniczek w czterech językach – dodała Barbara Janic.