Na początku wykładu zaprosiła publiczność na wycieczkę po Pradze. Prelegentka zwróciła uwagę na liczne podobieństwa stolicy Czech do Krakowa. Oglądający zobaczyli Katedrę św. Wita, Złotą uliczkę, kamienice nad Wełtawą, Synagogę w dzielnicy żydowskiej i inne.
Rezerwat Biosfery Křivoklátska jest popularnym miejscem wypadowym Prażan. W Polsce znajduje się dziewięć takich rezerwatów, m.in. KPN jest takim rezerwatem biosfery. Działa to pod patronatem UNESCO MAB. Chodzi tu o ochronę, obserwację i promowanie zrównoważonych relacji człowiekiem a naturą.
Omawiany rezerwat powstał w 1977 roku i zajmuje 63 tyś. ha. Rosną tam takie drzewa jak: buki, jodły, jesiony, graby a nawet dęby. Jest ot bardzo piękne miejsce do pospacerowania. Znajduje się tam bardzo bogata fauna. Znajduje się tam bardzo duża bioróżnorodność.
Największą atrakcją jest Zamek Křivoklad z XIII wieku. Sandra Nejnarowska-Białka stwierdziła, że człowiek powinien żywić respekt przed naturą, a nie oczekiwać, że ona to zrobi. Był to obfitujący w dygresję wykład. Prelegentce udało się wciągnąć przybyłych w temat, któremu przyświecała myśl Fiodora Dostojewskiego: „ Kto nie kocha przyrody, nie kocha również człowieka”.