Międzynarodowy Dzień Zdrowego Gotowania i Jedzenia obchodzony jest w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych po raz trzeci. W ramach tego dnia szkoła zorganizowała dwutorowo konkurs międzypowiatowy, w którym biorą udział szkoły o profilu gastronomicznym.
O Puchar Przechodni Dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze pod hasłem „Zamienię buły na brokuły” walczyło 6 szkół. Oprócz gospodarzy, czyli ZSLiU „zamieniali buły na brokuły” uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr II w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zawodowych im. Majora Henryka Sławskiego w Bolesławcu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach oraz z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.
Tematem konkursu był w tym roku „Indeks glikemiczny, nowe trend w żywieniu”. Obchody tego dnia związane są z opublikowaniem trzy lata temu raportu przez Światową Organizację zdrowia raportu z badań młodzieży i dzieci pod kątem otyłości i związanej z nią chorób. Wyniki te były zatrważające, w związku z tym komisja Światowej Organizacji Zdrowia zaordynowała obchody takiego święta.
- Ponieważ kształcimy przede wszystkim techników żywienia, którzy kiedyś będą nas karmili w restauracjach, stołówkach lub hotelach, stwierdziliśmy, że dosyć istotna jest świadomość zdrowego gotowania i odżywiania się. W związku z tym organizujemy obchody tego dnia dla całej naszej społeczności uczniowskiej, polegające na zjedzeniu wspólnie zdrowego posiłku. W tym roku tytuł naszego konkursu wewnątrzszkolnego brzmi „Branch na jesienną nutę”. Każda klasa przygotowuje swój stół ze zdrowymi potrawami - Agnieszka Krusicka-Mysłek, opiekun Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych oraz organizatorka konkursów.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie szkół biorących udział w konkursie pisali test z wiedzy o chorobach cywilizacyjnych z uściśleniem chorób związanych ze złą przemianą metabolizmu i odżywianiem się. W drugiej części oceniani byli za przygotowanie stołu pokazowego z daniem zasadniczym oraz deserem.
Jurorami byli kuchmistrzowie z Sudeckiego Klubu Szefów Kuchni, natomiast jury techniczne składało się z opiekunów poszczególnych drużyn, które nadzorowały prawidłowy przebieg procesu technologicznego przygotowania potraw.
- Przygotowaliśmy dzisiaj homara z dzikim ryżem z dodatkami i dekoracją. Naszym zadaniem było przygotowanie dania mięsnego lub dania z ryby a ponieważ homar zaliczany jest to dań rybnych dlatego właśnie dziś zaprezentowaliśmy tego rodzaju potrawę. Na deser przyrządziliśmy koktajl truskawkowo-jogurtowy niesłodzony – powiedział Mateusz Żukowski, uczeń z IV klasy o profilu Technik Organizacji Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr II.
W konkursie międzyszkolnym pierwsze miejsce zajęła Klasa 4a za przygotowanie najpiękniejszego stołu. Wyróżnienia zdobyły klasy 1 a i 2 c. W Między-powiatowym Konkursie Zdrowego Żywienia „Zamienię buły na brokuły” z ilością punktów 77,25, pierwsze miejsce zajęli gospodarze, czyli grupa uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze.
- Jako danie główne podaliśmy warkocz ze schabu i z piersi z kurczaka, jako dodatek skrobiowy był ryż dziki i ryż brązowy. Natomiast jako dodatek witaminowy zaprezentowaliśmy brokuły, kalafior i marchewkę gotowane na parze. Na deser podaliśmy ciasteczka jeżyki oraz koktajl owocowy zrobiony z jagód, truskawek i malin, słodzony fruktozą z jogurtem bałkańskim. Jeżyki były zrobione z cacao, płatków owsianych, otrębów i zarodków pszennych. Do konkursu przygotowywaliśmy się miesiąc. Konkurencja była bardzo duża, na szczęście udało na się zwyciężyć – zdradzili Kamila Gutowska, Michał Schab, i Jakub Gubicz, zwycięzcy konkursu „Zamienię buły na brokuły”.
Nagrody wręczał m.in. prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Z zaproszonych gości pojawili się również m.in. Maria Anna Ragiel, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Jeleniej Góry; Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i asystent pana posła Marcina Zawiły; Irena Wałasiewicz, przedstawicielka Zrzeszenia Handlu i Usług; Bogusława Bogucka nauczyciel, konsultant z DODN; Waldemar Motyka, reprezentant Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.