Czwartek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13287
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zarzuty ws. prania brudnych pieniędzy

Wtorek, 14 lutego 2023, 6:26
Autor: KED
Region: Zarzuty ws. prania brudnych pieniędzy
Fot. archiwum
Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko czterem osobom w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych tzw. (phishingu).

W toku postępowania prokurator ustalił, że w grupa przestępcza składała się z pięciu osób w tym 2 obywateli Polski oraz 3 obcokrajowców. Jeden z oskarżonych Iwan M. – L. jeszcze w 2019 roku, na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, został zatrzymany na terenie Grecji. Szef grupy przestępczej Shalom L. – A. poszukiwany europejskim nakazem aresztowania przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, został zatrzymany w październiku 2020 r. na lotnisku w Holandii. Natomiast w maju 2021 roku został sprowadzony do Polski, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.

Pod koniec sierpnia 2019 roku prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym poprzez zajęcie ponad 1,4 miliarda złotych w dolarach amerykańskich, brytyjskich funtach, euro i złotówkach. Pieniądze te jako pochodzące z przestępstwa podlegają obligatoryjnemu przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Rekordowe zabezpieczenie to efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb specjalnych - informuje Prokuratura Krajowa. - Pieniądze te były zdeponowane w oddziale jednego ze spółdzielczych banków w małym mieście centralnej Polski, na kontach dwóch zarejestrowanych w Polsce spółek. Obie spółki w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Zostały utworzone wyłącznie po to, aby udostępniać swoje rachunki bankowe do międzynarodowych  przestępczych operacji finansowych.

Według tych ustaleń procesowych, „brudne pieniądze” z przestępczego procederu polegającego na handlu narkotykami oraz w mniejszym stopniu z przestępstw tzw. oszustw internetowych (phishing), były następnie ukrywane za pomocą skomplikowanych transakcji bankowych, w ramach mechanizmu prania pieniędzy przy wykorzystaniu ogromnej ilości rachunków bankowych, w tym założonych i prowadzonych na terenie Polski, ale także kilkudziesięciu innych krajów.

Twoja reakcja na artykuł?

13
65%
Cieszy
2
10%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
3
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile mandatów dostałaś/eś w swoim życiu?

Oddanych
głosów
750
Ani jednego
32%
Jeden mandat
24%
Kilka
38%
Kilkanaście
4%
Dużo - mam wyjątkowego pecha
3%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Putin i jego nowa doktryna nuklearna
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Nowe rondo już wkrótce
 
Jelonka wczoraj
Zamek Czocha i wojny
 
Aktualności
Droga 366 – "kukułcze jajo" dla powiatu?
 
Aktualności
20 milionów strat w Jeżowie

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group