Czy może pan podsumować ostatnią pięcioletnią kadencję Zarządu Oddziału Powiatowego OSP?
Miniona kadencja była dla naszych struktur powiatowych dość bogata w znaczące uroczystości. W 2017 r obchodziliśmy 70 – lecie pierwszego powiatowego zjazdu OSP, a w roku ubiegłym stulecie powołania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przy tej okazji udało się poddać renowacji zabytkowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo ówczesnego powiatu jeleniogórskiego w roku 1946. Został on odnowiony staraniem komitetu na czele którego stał Starosta Karkonoski.
Jakimi zasobami dysponują obecnie strażacy ochotnicy w regionie jeleniogórskim?
Aktualnie na terenie powiatu karkonoskiego funkcjonuje 31 jednostek OSP. W ostatniej kadencji zostały one dość mocno doposażone sprzętowo. Dotyczy to nowych samochodów, sprzętu bojowego jak i umundurowania. Pojawiły się nowe programy finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nowością było między innymi dofinansowanie na zakup umundurowania wyjściowego.
Jakie są najbliższe plany Zarządu Powiatowego OSP?
W następnej kadencji Zarząd Powiatowy OSP ma zamiar kontynuować działalność statutową, organizować konkursy wiedzy pożarniczej i plastyczny oraz zawody sportowo – pożarnicze. Ponadto będziemy wspierać bieżącą działalność ratowniczo – gaśniczą naszych jednostek. Rodzajowo struktura naszych działań zmienia się z typowo gaśniczych na związane z usuwaniem miejscowych zagrożeń. Jesteśmy wzywani do wypadków drogowych, walki ze skutkami klęsk żywiołowych, usuwania plam na drodze czy też pomocy zwierzętom. Pragnę podkreślić, że strażak ochotnik jest do dyspozycji 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. To nie są ludzie ustawieni w systemie zmianowym. Jednostki nie funkcjonują w systemie sekcyjnym, tylko są stale gotowe, jeśli jest taka potrzeba wyjeżdżać i pomagać.
Dziękuję za rozmowę.