Tym razem kandydaci zgłębiali wiedzę na temat działań ścianowych oraz ratowania osób zasypanych przez lawiny. Ćwiczono także udzielanie pomocy medycznej w różnych groźnych sytuacjach do jakich może dojść w górach.
Droga do wstąpienia w szeregi ratowników górskich nie jest łatwa. Ratownikiem GOPR – u może zostać osoba ze średnim wykształceniem, będąca w przedziale wiekowym 18-35 lat. Wymagane jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego, że nie ma się przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy ratownika górskiego oraz pracy na wysokości powyżej 3 metrów. Należy mieć ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i znać bardzo dobrze anatomię ludzkiego ciała. Trzeba znać bardzo dobrze topografię gór oraz świetnie jeździć na nartach.
Umiejętności te są weryfikowane podczas egzaminu. Najbliższa taka próba dla przyszłych kandydatów na ratowników Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbędzie się w sobotę 18 marca w Szklarskiej Porębie. Osoby, które pozytywie przejdą przez egzaminacyjne sito rozpoczną trwający od trzech do pięciu lat staż kandydacki. W trakcie stażu będą musieli pełnić dyżury ratownicze (pod nadzorem doświadczonych ratowników) i zaliczyć szereg kursów doszkalających w warunkach letnich i zimowych. Zwieńczeniem jest kończący się egzaminem kurs I stopnia, na którym kandydat poznaje podstawy ratownictwa górskiego.
Po zakończeniu stażu na wniosek Naczelnika Grupy, Zarząd Grupy uchwałą przyjmuje kandydata w poczet członków rzeczywistych (ratowników) GOPR. Dopełnieniem jest złożenie uroczystego przyrzeczenia i założenie służbowej odznaki.