Zamek Chojnik, usytuowany w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego, pozyskał dofinansowanie do remontu swojej części hotelowej. – Przyznano nam 100 tysięcy złotych (występowaliśmy o 355 tys.) – mówi Andrzej Mateusiak, szef jeleniogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które gospodarzy na zamku. Do tego doszło jeszcze 30 tysięcy od miasta. PTTK czeka jeszcze na przychylność zarządu województwa dolnośląskiego, który w ubiegłym roku nie przyznał Chojnikowi pieniędzy.
Ewangelicki Kościół Zbawiciela w Cieplicach, może się spodziewać znaczącej pomocy finansowej (200 tysięcy złotych) przy remoncie dachu świątyni. Szczególnie w tym ostatnim przypadku te pieniądze są niezwykle ważne, bowiem stan dachu jest opłakany, parafia – niezbyt zamożna, a konstrukcja i poszycie dachu na tyle zniszczone, że remont jest pilny – czytamy w komunikacie urzędu miasta.
Z innych zabytków regionu szczęście miał m.in. Wleń, który otrzymał następną transzę środków (350 tysięcy złotych) na zabezpieczenie murów zamku Lenno, najstarszej kamiennej warowni w Polsce. Wleń jest beneficjantem już kolejnego zastrzyku finansowego z tego źródła. Remont zamku pozwoli na udostępnienie zachowanych jego części turystom i aktywną promocję całego miasteczka i jego innych atrakcji.
Poza tym środki dostały następujące obiekty: zamek Bolków (300 tysięcy złotych), kościół w Lubomierzu (200 tysięcy złotych) oraz świątynie w Starej Kamienicy (100 tysięcy zł) i w Golejowie (80 tys. zł).