Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8595
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Znikające pieniądze

Poniedziałek, 7 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 15:03
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Za kraty trafiło czterech członków międzynarodowej szajki okradającej internetowe konta bankowe.

Świdnicka policja zatrzymała cztery osoby podejrzane o okradanie kont klientów znanego na całym świecie banku. Szefowie grupy wciąż są na wolności, co oznacza, że nasze pieniądze nie są bezpieczne.

Zostawili mi na koncie 23 złote - lamentuje pan Mateusz (dane do wiadomości redakcji), który stracił pieniądze kilka tygodni temu. - Gdy zakładałem konto internetowe, nie myślałem, że tak łatwo będzie mnie można okraść. Nawet jeśli nie dopilnowałem zabezpieczenia komputera, to i tak nie czuję się winny. Ale dwóch tysięcy złotych, które straciłem, pewnie już nie odzyskam.
Policjanci zatrzymali wczoraj trzech mieszkańców Świdnicy i Ukraińca, który nielegalnie przebywał w naszym kraju. Sąd wysłał ich na trzy miesiące do aresztu.
- To gruba sprawa, którą łączymy z podobnymi prowadzonymi przez komendy w Olsztynie i Lubinie. Poszkodowanych może być wiele osób, którym ukradziono setki tysięcy złotych - mówi Krzysztof Bochenek, naczelnik sekcji przestępczości gospodarczej w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. - Jesteśmy pewni, że tych kilka osób, które zgłosiły kilka dni temu sprawę, stanowi dopiero wierzchołek góry lodowej.

Metoda działania była prosta. Grupa wybrała bank, który stosuje tzw. jednorazowy system zabezpieczenia przelewów. Klient dostaje w nim kod, którego używa, gdy chce dokonać transakcji na koncie (w większości banków kod do każdej transakcji jest inny, używa się np. elektronicznego tokena, który każdorazowo generuje inną liczbę).

- Przestępcy werbowali do pomocy głównie bezrobotnych, którym za kilkadziesiąt złotych proponowali założenie konta w banku - mówi Krzysztof Bochenek. - To na nie wpływały ukradzione pieniądze. Później były natychmiast wypłacane. W wielu przypadkach poza granicami naszego kraju, np. na Ukrainie. Przykładowo tylko w dwa dni, 28 i 29 października, z kont trzech osób skradziono 8 tysięcy złotych. Przestępcy przelewali okrągłe sumy: dwa, pięć i tysiąc złotych, zostawiali na kontach kilkanaście złotych.

Szansa na to, że bank zwróci swoim klientom skradzione pieniądze, jest niewielka.
- Doskonale znamy tę sprawę. Prosimy na razie, żeby wszyscy poszkodowani spokojnie zaczekali na efekty pracy policji - skomentowała wczoraj Elżbieta Oleszczuk z Rady Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich. - Trzeba będzie rozstrzygnąć, jaki był udział klienta w udostępnieniu danych przestępcom. Czy brak zabezpieczeń komputera lub złe wylogowanie z systemu przyczyniły się do tego, że te tajne dane dostały się w niepowołane ręce. Jeśli tak, to bank będzie miał podstawę, by uznać, że nie ponosi winy.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group