Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy na szeroką skalę, to efekt działań dolnośląskich policjantów. 9 osób zatrzymanych, w tym organizator tego przestępczego procederu i kierownik grupy. Na chwilę obecną szacuje się, że pokrzywdzonych może być około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych. Przy rozpracowaniu grupy funkcjonariusze współpracowali też z Europolem, który koordynował w tej sprawie działania polskich i zagranicznych służb. Sprawcy działali na szkodę pokrzywdzonych, przebywając na terenie kilku innych państw, m.in. Chorwacji i Niemiec.
Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą jKMP w Jeleniej Górze, przy udziale policjantów z komórek zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i przestępczości narkotykowej z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, a także przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego dolnośląskiej Policji, Europolu oraz Straży Granicznej rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się oszustwami i wyłudzaniem pieniędzy na szeroką skalę.
W wyniku przeprowadzonej w ostatnich dniach realizacji sprawy operacyjnej, policjanci rozbili trzon grupy, zatrzymując 9 osób. Podejrzani, a wśród nich organizator tego przestępczego procederu i kierownik grupy, to mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego i lubańskiego, w wieku od 24 do 47 lat.
W działaniach wsparcia udzielił Europol, który m.in. zorganizował wcześniej w tej sprawie spotkanie operacyjne w Hadze, w którym uczestniczyli Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także policjanci z Chorwacji, Niemiec, Szwecji i Rumunii. Ponadto Europol koordynował działania służb polskich i zagranicznych. Uczestniczył też w wymianie informacji i wspierał czynności realizacyjne związane z zatrzymaniami, kierując na miejsce swoje mobilne biuro, co umożliwiło bezpośredni dostęp do baz Europolu.
Podczas przeprowadzonej realizacji dolnośląscy policjanci dokonali sprawdzeń w 25 miejscach, głównie mieszkaniach. Kierujący grupą przestępczą mężczyzna został zatrzymany przez dolnośląskich policjantów w Suwałkach. Kolejne zatrzymania miały już miejsce na terenie powiatu jeleniogórskiego.
Pokrzywdzeni, to obywatele Polski i Niemiec. Na chwilę obecną szacuje się, że pokrzywdzonych może być około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych.
Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, sprawcy działali na szkodę pokrzywdzonych, przebywając na terenie kilku innych państw, m.in. Chorwacji i Niemiec. Grupa pozyskiwała do współpracy, wykorzystując podstęp i zastraszanie, szereg tzw. „słupów”, którzy byli wykorzystywani do zakładania rachunków bankowych i tworzenia bądź kupowania już istniejących podmiotów gospodarczych oraz rejestracji kart sim.
Zdobywane w ten sposób dane służyły do tworzenia serwisów internetowych, których oferty zachęcały do wpłacania zaliczek na poczet sprowadzania pojazdów, sprzętu transportowego i rolniczego z zagranicy. Pozyskiwane w ten sposób pieniądze, które wpływały na spreparowane rachunki bankowe, dla zmylenia organów ścigania były następnie wypłacane w bankomatach poza granicami kraju lub trafiały na giełdy kryptowalut.
Zatrzymanym, w zależności od roli w przestępczym procederze, za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w niej, grozić teraz może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Obecnie w dalszym ciągu wyjaśniane są wszystkie okoliczności tej sprawy.