Prelekcja poprzedzona była krótkim wstępem Mariana Sajnoga (wieloletniego naczelnika Grupy Sudeckiej GOPR, instruktora ratownictwa górskiego, przewodnika górskiego) i pokazem krótkiego filmu ze spotkania ludzi gór w Komarnie w 1991r., w którym uczestniczyli m.in.: Wanda Rutkiewicz, Aleksander Lwow, Ewa Panejko-Pankiewicz, Krzysztof Wielecki.
Podczas spotkania można było dowiedzieć się sukcesach i porażkach, o pokonywaniu trudności w zdobywaniu kolejnych szczytów, o pięknie i zagrożeniach w górach, a wreszcie o drodze autora w góry wysokie.
Dzięki barwnym opowieściom, zilustrowanym pokazem slajdów, zgromadzeni mieli okazję poznać nie tylko najwyższe łańcuchy górskie, w których bywał prelegent, ale także mogli dowiedzieć się o niezwykłych ludziach, o przyjaźniach, o partnerach wspinaczkowych. Była to też okazja do poznania ciekawych historii oraz anegdot z życia górołazów wysokogórskich. Autor wspominał najwybitniejszych alpinistów i himalaistów polskich i światowych – często już nieżyjących. Nie zabrakło też miejsca na prezentowanie bardziej współczesnych pasji prelegenta. Opowiadał np. że w wieku 60 lat rozpoczął, równie ekscytujące i adrenalinogenne skoki ze spadochronem.
Prezentowane opowieści były niezwykle fascynujące i inspirujące nie tylko dla tych, którzy marzą o zdobyciu szczytów ale także dla tych, którzy są po prostu ciekawi świata i ludzi. Podczas spotkania można było również kupić książkę Aleksandra Lwowa, a także uzyskać wpis i autograf autora.
Aleksander Lwow - jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów i alpinistów, wieloletni redaktor biuletynu „Góry i Alpinizm”. Swoją przygodę ze wspinaniem rozpoczął w początkach lat 70-tych XX w. Pierwsze próby zdobywania skalnych ścianek zaczynał od Rudaw Janowickich i Karkonoszy, wówczas jeszcze na kursie grotołazów. Był uczestnikiem wielu wypraw wysokogórskich: w Himalaje, Karakorum, Hindukusz, Pamir, Andy i Tienszan. Jest też autorek książek o tematyce górskiej.