Podczas tegorocznej edycji przeglądu widzowie będą mogli obejrzeć pięć spektakli. Wśród propozycji 50. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych znalazła się klasyka w nowych, uwspółcześnionych przekładach, farsa oraz monodram. Na afiszu jubileuszowych JST znajdziemy teatry krakowskie – im. Juliusza Słowackiego i KTO, a także Teatr Komedia z Warszawy, Teatr im. Gerharda Hauptmanna w Zittau i Wrocławski Teatr Komedia.
W niedzielę (8 października) tegoroczne JST otworzy Teatr KTO z Krakowa z przedstawieniem “Uczycie nas, jak suknie się podnosi” na podstawie tekstów Bertolta Brechta, Rogera Fernaya i Waltera Mehringa, z muzyką Bertolta Brechta, Hannsa Eislera i Kurta Weilla w reżyserii Józefa Opalskiego. Będzie to niepowtarzalna interpretacja dzieł niemieckich twórców lat 20. XX wieku we współczesnym wykonaniu artystów krakowskich scen dramatycznych i estradowych w zestawieniu z muzyką na żywo w towarzystwie skrzypiec, kontrabasu, pianina i akordeonu. Wystąpią: Anna Branny, Anna Bugajska, Sylwia Chludzińska, Karolina Kazoń, Iwona Konieczkowska, Aleksandra Konior–Gapys, Bożena Zawiślak–Dolny, Krzysztof Cybulski i Franciszek Muła.
Drugiego dnia (9 października) zagrają aktorzy Teatru Komedia z Warszawy, czyli Marcin Troński, Piotr Szwedes, Mikołaj Roznerski, Jacek Kopczyński, Bonnie Sucharska i Maciej “Gąsiu” Gośniowski w satyrycznej opowieści o trzech braciach, którzy podczas Świąt Bożego Narodzenia wracają do rodzinnego domu, aby dotrzymać towarzystwa owdowiałemu ojcu, Edowi. W tragikomedii pt. “Biali, heteroseksualni mężczyźni” (tytuł oryginalny: “Straight White Men”) w reż. Tomasza Dutkiewicza jej autorka urodzona w Korei Południowej Young Jean Lee zastanawia się, co to znaczy być dziś odnoszącym sukcesy białym heteroseksualnym mężczyzną? Czy jest to stabilność finansowa? Czy to jasność umysłu? A może po prostu wiara w to, że wszystko powinno iść po twojej myśli?
We wtorek (10 października) gościć będzie Wrocławski Teatr Komedia z francuską farsą “Boeing Boeing” Marca Camolettiego w reż. pochodzącego z Kowar Wojciecha Dąbrowskiego. Dodatkowo dobry humor gwarantuje przekład tekstu, którego dokonał twórca dialogów w polskiej wersji filmu animowanego “Shrek” – Bartosz Wierzbięta. Bohaterem jest agent nieruchomości Maks, który znalazł rozwiązanie pozwalające korzystać z wszystkich zalet poligamii unikając jednocześnie jej wad. Jego kochanki są stewardessami pochodzącymi z trzech różnych krajów i pracującymi w trzech różnych liniach lotniczych. Najważniejsze to oponowanie rozkładów lotów.
W środę (11 października) dla widzów zaplanowano monodram “Faust” na motywach dramatu niemieckiego poety, polityka, uczonego Johanna Wolfganga von Goethego w reż. Charlotte S. Garraway z Marią Weber, która odgrywa wszystkie postacie. Naukowiec Heinrich Faust uosabia dążenie do doskonałości, do wiecznie aktualnej prawdy, które zawsze skazane jest na porażkę.
Ostatniego dnia (12 października) zaprezentowany zostanie “Znachor” wg Tadeusza Dołęgi–Mostowicza w reż. Jakuba Roszkowskiego w wykonaniu Teatru im. Juliusza Słowackiego z Krakowa. Sprawnie rozpisane dialogi i sytuacje sprzyjają aktorom w kreowaniu wciągającego scenicznego świata. Obok grającego tytułową rolę Macieja Jackowskiego, na scenie występują Anna Tomaszewska, Lidia Bogaczówna, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Alina Szczegielniak, Mateusz Bieryt, Adam Wietrzyński, Dominik Stroka, Mateusz Janicki, Tomasz Augustynowicz, Wojciech Skibiński i Hanna Syrbu. Widowisko wzbogacone zostało piosenkami – hitami współczesnego popu w aranżacjach muzycznych przygotowanych na trąbkę, kontrabas i perkusję, wykonywanych każdego wieczora na żywo.