Środa, 20 listopada
Imieniny: Edmunda, Rafała
Czytających: 12678
Zalogowanych: 80
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: 57. Dolnośląski Zlot PTP

Piątek, 28 października 2022, 11:23
Aktualizacja: 11:25
Autor: Krzysztof Tęcza
Powiat: 57. Dolnośląski Zlot PTP
Fot. Archiwum K. Tęczy
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największą organizacją skupiającą turystów zainteresowanych poznawaniem naszej ojczyzny. Ale nie na tym kończy się działalność. Bo przecież ktoś musi turystów oprowadzać, dbać o ich bezpieczeństwo czy w końcu organizować konkretne wycieczki.

Ponieważ PTTK jest organizacją społeczną, imprezy organizowane są przez działaczy kadry programowej Towarzystwa. A ci z kolei wywodzą się w dużej mierze z uczestników tych imprez.

Turyści zainteresowani działalnością w Towarzystwie podejmują różnego rodzaju kursy po ukończeniu których oraz zdaniu stosownych egzaminów otrzymują uprawnienia do prowadzenia wycieczek w różnych dyscyplinach. Jednymi z najczęściej zdobywanych są uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej. Na początek zdobywa się uprawnienia III stopnia obejmujące jedno województwo. Jeśli przodownik chce się rozwijać zdaje egzaminy na kolejne województwa otrzymując uprawnienia II stopnia oraz I stopnia obejmujące cały kraj. Przodownik za długoletnią działalność i zasługi dla rozwoju turystyki pieszej może zostać wyróżniony tytułem Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej. Jest to jednak niezwykle rzadkie wyróżnienie a co za tym idzie honorowych przodowników mamy tylko garstkę. Dlatego są oni traktowani wyjątkowo.

Ponieważ przodownicy organizując i prowadząc wycieczki zwykle nie mają czasu, by spotykać się na co dzień, tym bardziej że mieszkają w różnych miejscowościach, organizowane są raz do roku regionalne zloty. I tak już po raz 57 zorganizowano Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej. Tym razem na bazę wybrano Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Skalnik” w Bukowcu. Spotkanie odbyło się w dniach 21-23 października 2022 roku.

Uczestnicy zlotu drugiego dnia zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną „Projekt Arado – podziemne laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, zespół domów tkaczy „Dwunastu Apostołów” w Chełmsku Ślaskim, rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków” koło Gorzeszowa oraz zespół dawnego opactwa cysterskiego w Krzeszowie określany jako „europejska perła baroku”. Trzeciego dnia obejrzeli pałac królewski oraz kościół w Mysłakowicach, Podziemną Trasę Turystyczną „Bramy Czasu”, Muzeum Motoryzacji a także zabudowę Rynku i Ratusz w Jeleniej Górze. Po siedzibie urzędu miasta oprowadzał przewodnik ubrany w XVIII-wieczny strój rajcy miejskiego, w którego wcielił się naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Andrzej Marchowski.

Najważniejszą częścią zlotu było wieczorne spotkanie podczas którego ustalono propozycje imprez pieszych na terenie Dolnego Śląska planowane do organizacji w roku 2023. Spotkanie rozpoczęto od tradycyjnego trzykrotnego stuknięcia laską zlotową i wypowiedzenia formułki: 57. Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej uważamy za otwarty. Dokonali tego Honorowi Przodownicy Turystyki Pieszej Krzysztof Tęcza i Julian Szymszon.

Pierwszą osobą, która zabrała głos był dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich pan Łukasz Hada, który udostępnił nam siedzibę ZGK – pałac w Bukowcu, na nasze spotkanie. Kolejnymi osobami, które zabrały głos byli Konrad Majewski – wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK i Krzysztof Tęcza – wiceprzewodniczący Komisji Krajoznawczej ZG PTTK. W dalszej części obrad Krzysztof Tęcza wykorzystując prelekcję przygotowaną przez Andrzeja Mateusiaka przybliżył historię i przedstawił aktualną działalność Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Julian Szymszon i Wiktor Gumprecht zdali relacje z tegorocznych imprez turystyki pieszej oraz przedstawili plany na rok przyszły. Po uczczeniu minutą ciszy Koleżanek i Kolegów, którzy odeszli w roku ubiegłym i burzliwej dyskusji wspomnieni przed chwilą trzykrotnym stuknięciem laski zlotowej zamknęli spotkanie i przekazali laskę organizatorom Wiosennej Narady Turystów Pieszych Dolnego Śląska, która odbędzie się na Ziemi Jaworskiej.

Upiększeniem spotkania było zorganizowanie wystaw kolekcjonerskich. Tym razem swoje zbiory zaprezentowali: Janusz Milewski, Agnieszka i Janusz Turakiewicz z Jeleniej Góry oraz Adam Zwierzyna z Lubawki.

Tegoroczny zlot w Bukowcu został zorganizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, Komisję Turystyki Pieszej O/PTTK „Sudety Zachodnie” oraz Dolnośląski Zespół Turystyki Pieszej. Komandorem był Wiktor Gumprecht (przewodniczący OKTP), komandorem honorowym Krzysztof Tęcza (prezes ZO PTTK „Sudety Zachodnie”), wicekomandorem Jarosław Kapczyński, sekretarzem Maria Gumprecht. W zlocie uczestniczyło 52 przodowników TP, w tym 11 Honorowych. Uczestnicy przybyli z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Organizację zlotu wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Starostwo Karkonoskie.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
517
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
18%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
27%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
22%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
„Wybraniec”. Porządne kino czy paszkwil na Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z autobusem
 
Turystyka
Wręczyli "Karkonosze" w Jakuszycach
 
Jelenia Góra - KARR
Koncert w Galerii Karkonoskiej
 
Edukacja
Uczniowie Żeroma wrócili z rejsu po Morzu Śródziemnym

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group