Za rozwiązaniem spółki głosowali burmistrzowie i wójtowie: Piechowic, Szklarskiej Poręby, Podgórzyna oraz Mysłakowic. Przeciw była tylko burmistrz Kowar. Teraz na temat podziału KSWiK wypowiedzą się rady gmin udziałowców. Na podjęcie uchwał w tej kwestii mają czas do 30 kwietnia. Po tym terminie odbędzie się kolejne nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, które podejmie uchwałę o wybranym trybie podziału majątku spółki. Rozpoczęcie podziału pasywów i aktywów spółki rozpocznie się jeśli minimum cztery z pięciu rad gmin - udziałowców wyrażą
Do tarć w gronie udziałowców - gmin KSWiK - u dochodziło od jakiegoś czasu, a dotyczyły one głównie zakresu inwestycji prowadzonych na terenie działania spółki. Iskrą zapalną, która doprowadziła do złożenia wniosku o rozwiązanie KSWiK było nie podjęcie wobec sprzeciwu Podgórzyna i Piechowic skutecznej uchwały o zaciągnięciu pożyczki w wysokości 22 milionów złotych na modernizację oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie. Te same dwie gminy uzyskały też zgodę na wszczęcie procedury wyjścia ze spółki. Zdaniem części samorządowców głosujących za rozwiązaniem spółki - te zdarzenia pokazują, że dotychczasowy model współpracy w ramach KSWiK się wyczerpał.
Karkonoski Związek Wodociągów i Kanalizacji powstał kilkanaście lat temu. Do najważniejszych zadań tej spółki należy: zarządzanie posiadaną infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną, prowadzenie działalności wodno-ściekowej w gminach: Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba i Piechowice oraz wdrażanie działalności inwestycyjnej, w tym pozyskiwanie środków pozabudżetowych na dalsze przedsięwzięcia. W dniu 31.07.2006 r. gminy: Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn oraz Szklarska Poręba dokonały przeniesienia prawa własności posiadanej infrastruktury (obiektów i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych) na rzecz KSWiK – u. Przeniesienia prawa własności dokonał również piąty wspólnik Związek Gmin Karkonoskich. W 2009 roku do spółki przystąpiła gmina Piechowice.