- Dlaczego w nadchodzącym roku na JBO przeznacza się niemal o połowę mniej środków? - zapytaliśmy prezydenta Marcina Zawiłę. - Znaczna część projektów była realizowana w szkołach, w tej chwili pokazujemy pieniądze, które przeznaczamy na szkoły, na programy wyrównawcze, zajęcia dodatkowe i tego typu rzeczy i gdybyśmy to tak liczyli, przy 5 milionach skierowanych na szkoły to mamy 5,8 mln. - stwierdził Marcin Zawiła odnosząc się do drugiej części konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj (10.11) w jeleniogórskim Ratuszu, podczas której prezentowano zadania jakie mają być dofinansowane ze środków unijnych. Zatem czy wnioski do Budżetu Obywatelskiego nie będą mogły dotyczyć inwestycji w szkołach? - dopytujemy. - Teoretycznie mogą, ale będą musiały przede wszystkim uporać się z realizowaniem projektów europejskich - podkreślał prezydent.
Uszczuplenie puli na zadania wskazane przez mieszkańców pozostało więc bez konkretnej odpowiedzi.
Podczas spotkania z dziennikarzami poruszono też kwestie niezrealizowanych dotąd projektów z budżetów obywatelskich poprzednich lat, jak chociażby Jeleniogórska Promenada Bobru. - Z tym jest wielki problem, stąd wpisujemy w tym regulaminie, że mają być one realizowane na terenach należących do miasta. Jest problem uzgodnienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej. Czasami zobowiązania dla inwestora potrafią przerastać nawet koszty realizowania projektu. Może nie w całej długości, ale w znacznej jego części projekt będzie zrealizowany – dodał Marcin Zawiła przyznając, że nie wszystkie zwycięskie zadania z JBO zostały zrealizowane, ale zapewnia, że będą.
Wnioski do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego będzie można składać od poniedziałku (14.11.2016 r.), ale już można się zapoznać ze szczegółowymi zasadami na stronie: www.jbo.jeleniagora.pl, gdzie podane są kryteria, harmonogram i inne niezbędne informacje. - Chodzi o to, żeby mieszkańcy angażowali się – podkreśla Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta. Wnioski (poparte minimum 50 podpisami) muszą dotyczyć zadań inwestycyjnych i remontowych, nie można już w tym roku zgłaszać zadań „miękkich”. Kwota zadania nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Dopiero 6 lutego 2017 r. zostanie ogłoszona lista zadań, na które będzie można głosować, prezentacje będą się odbywać pomiędzy 8.02 a 17.02, z kolei głosowanie zaplanowano od 22.02 do 27.02, a wyniki poznamy 6 marca przyszłego roku.
O inwestycjach w oświacie poinformujemy w osobnym artykule.