Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11049
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chcą pracować, niekoniecznie w Polsce

Piątek, 7 grudnia 2007, 7:12
Aktualizacja: 14:06
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Chcą pracować, niekoniecznie w Polsce
Fot. Angela
Etat w jednym z państw, które swoje granice rynku pracy otwarły także dla Polaków, to marzenie niejednego i nie tylko młodego człowieka. Wyobrażenie o zatrudnieniu w krajach UE mogli porównać z rzeczywistością dzięki giełdzie pracy zorganizowanej w czwartek w siedzibie Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach.

O ile liczba miejsc pracy ostatnio przybywa, o tyle warunki wiele się nie zmieniły. Dlatego pojawia się coraz więcej chętnych na etat zagranicą. Jak przyznają zainteresowani, nie jest tam zbyt łatwo, ale przynajmniej wiadomo, za co tam się pracuje. Aby przekonać się, jakie są realia, w czwartek można było odwiedzić pałac Schaffgotschów w Cieplicach, gdzie odbyła się jeleniogórska odsłona Dni Mobilności Pracowniczej.

Jak wygląda życie za granicą i jakie są możliwości pracy? O tym mówili specjaliści z Europejskich Służb Zatrudnienia Eures. Wśród nich pojawili się przedstawiciele sześciu państw, między innymi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Holandii oraz Danii. Celem spotkania było nawiązanie kontaktów osób chętnych do pracy z zagranicznymi pracodawcami oraz pomoc w wybraniu najbardziej odpowiedniej oferty.

– Te są bardzo różne: począwszy od prac sezonowych w rolnictwie, gdzie nie wymagana jest znajomość języka, po propozycje na stanowisku inżynier projektu – mówi Małgorzata Kociuba, doradca Eures z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Wiele osób przyszło tu również z ciekawości. Jak na razie nie chcą wyjechać jeszcze z Polski, bo wierzą, że w końcu będzie tu inaczej.
– Wolałbym znaleźć pracę u nas, jeśli jednak się nic nie zmieni, będziemy musieli wyjechać – mówią studenci Politechniki Wrocławskiej, Mariusz Włodarczyk i Rafał Trefler.

Wśród najczęściej wymienianych krajów, w których chcieliby pracować jeleniogórzanie, pojawiały się Niemcy i Wielka Brytania. Do wyjazdu za granicę najbardziej zachęcają wysokie zarobki oraz wyższy standard życia.

– Pracowałam już za granicą sezonowo i dlatego teraz już chciałabym pracować i mieszkać w Niemczech ucząc tam języka polskiego – mówi Marlena Karska, absolwentka NKJO we Wrocławiu. – Dowiedziałam się jednak, że muszę skończyć jeszcze trzy miesięczny kurs przy Uniwersytecie Wrocławskim. Po jego zakończeniu wyjadę. Tam będę miała zdecydowanie większe możliwości rozwoju niż w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group