- Kto był w tym budynku, to wie jak niebezpieczne schody prowadzą na pierwsze piętro. Nie wiem, dlaczego zdecydowano się przenieść sekretariat na pierwsze piętro. Do Ksiąg Wieczystych przychodzą często ludzie starsi. Wejście po tych schodach naprawdę może być kłopotliwe. Kolejnym utrudnieniem, gdy się pokona już schody prowadzące na pierwsze piętro, jest niebezpieczne wejście do sekretariatu z kolejnymi schodkami. Czy osoby decydujące o przenosinach nie zastanowiły się że może to być dużym utrudnieniem dla ludzi starszych, a dla niepełnosprawnych bariera nie do pokonania? - pyta Czytelnik.
W odpowiedzi Sąd informuje:
W związku z ukończeniem budowy Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze przy ul. Mickiewicza 21, cztery wydziały i trzy oddziały zostały przeniesione do nowej siedziby Sądu, za wyjątkiem Wydziału V Gospodarczego i VI Ksiąg Wieczystych, które pozostały w budynku przy ul. Bankowej 18.
Informuję również, że Wydział VI Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze w związku z powyższą reorganizacją i wynikającą koniecznością zaadoptowania całego parteru budynku na archiwa Ksiąg Wieczystych, został przeniesiony do pomieszczeń znajdujących się na I piętrze budynku przy ul. Bankowej 18. Powyższe zostało podyktowane faktem, iż Sąd zgodnie z art. 36.1 pkt 1 i 2 Ustawy o Księgach Wieczystych i Hipotece z dnia 06 lipca 1982 roku (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 707) jest zobligowany do wieczystego przechowywania wszystkich akt wieczystych, a stale powiększająca się ich ilość powoduje, że nie mieszczą się one w obecnych archiwach sądowych – tłumaczy dyrektor Sądu Rejonowego Katarzyna Michalska-Bochynek.
Biorąc pod uwagę zgłoszone zastrzeżenia interesantów do poruszanego wyżej problemu informuję, że osoby mające trudności z wejściem na I piętro z powodu istotnych ograniczeń ruchowych, mogą poprosić pracownika Ochrony pełniącego służbę na parterze Sądu, aby pracownik właściwego sekretariatu wydziału (Ksiąg Wieczystych lub Gospodarczego) zszedł na parter budynku. W każdym takim przypadku pracownicy sądowi uwzględniają taką okoliczność i obsługują petentów w holu na parterze Sądu. Wyżej wymienioną informację o sposobie obsługiwania interesantów z istotnymi ograniczeniami ruchowymi umieścimy również w widocznym miejscu na parterze Sądu – informuje K. Michalska-Bochynek.
Zaznaczam również, iż budynek w najbliższych latach będzie remontowany, a jego celem będzie przede wszystkim dostosowanie go do obecnej funkcji i ograniczenie występujących barier architektonicznych – dodaje dyrektor Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.