Organizatorami konferencji, w której poza polskimi specjalistami brali udział goście z kilku krajów były Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej oraz Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Dużo jeszcze brakuje
W jednej z debat wzięli udział dziekan Wydziału Elektrycznego PWr prof. Waldemar Rebizant, dyrektor filii PWr w JG prof. Maciej Pawłowski.
Panowie odpowiadali na pytania czy polski system elektroenergetyczny jest gotowy na rewolucję w transporcie drogowym, jak rozwiązać problem stacji ładowania w miejscowościach o dużym skupisku turystów oraz jak wygląda teraźniejszość oraz przyszłość baterii do samochodów elektrycznych. Niestety odpowiedzi na te pytania nie były zbyt optymistyczne, gdyż zdaniem fachowców stan przygotowania naszego kraju na zmiany wymuszane przepisami unijnymi pozostawia wiele do życzenia.
Elektryczne obowiązkowe
W innej z dyskusji poseł Zofia Czernow i prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak komentowali zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi na terenie UE od 2035 r., wprowadzanie stref czystego transportu w większych miastach i wdrażaną obowiązkową elektryfikację transportu publicznego.
Elektromobilność nie zaczyna się od pojazdu elektrycznego i nie kończy się na jego ładowarce - mówi Maciej Gwoździewicz, sekretarz Konferencji GPW. - Jej aspekty są ściśle związane z całym systemem elektroenergetycznym, dlatego w trakcie debaty o elektromobilności na Konferencji GPW 2023 chcieliśmy zapytać ekspertów z branży energetycznej czy polski system elektroenergetyczny jest przygotowany na rewolucję w transporcie drogowym. Ponadto, w debatach pojawią się także autorytety w dziedzinie motoryzacji, silników spalinowych, napędów elektrycznych jak również wieloletni użytkownicy samochodów elektrycznych, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami z eksploatacji takich pojazdów.