Uczestnikami konkursu tradycyjnie są osoby osadzone w aresztach śledczych oraz zakładach karnych. Dlatego tematem scenariuszy często jest pobyt za kratami oraz kwestie winy, kary, przebaczenia czy wyrzutów sumienia.
Siedmiu osadzonych napisało scenariusze
W tym roku w konkursie wzięło udział siedmiu osadzonych, którzy nadesłali dziewięć scenariuszy. Czteroosobowe jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom artystyczny prac stał na bardzo wysokim poziomie. Prace były oceniane w pięciu kryteriach: oryginalność tematyki i sposób jej przedstawienia, kompozycja tekstu, liczba postaci i złożoność wzajemnych relacji, konflikty pomiędzy nimi, kompozycja dialogu, stopień złożoności wypowiedzi (budowa zdań, klarowność, dynamika) i odniesienia do rzeczywistości (wykorzystanie realiów do budowania świata przedstawionego w tekście).
Wygrało "Ostateczne rozwiązanie"
Dopiero po dwóch godzinach narad i wielu burzliwych dyskusjach udało się wyłonić laureatów tegorocznego konkursu. Główną nagrodę zdobył Bogdan Gasiński za utwór „Ostateczne rozwiązanie – Anatomia kłamstwa”. Kolejne miejsca na podium konkursu zdobyli: Grzegorz Laskowski za sztukę „Beztalencie” oraz Adrian Maranowski za sztukę „Mądrym po szkodzie”.