W bieżącym sezonie zimowym długość dróg objętych zimowym utrzymaniem przez GDDKiA Oddział Wrocław wynosi 1324,97 km (ok. 1800 km w przeliczeniu na jedną jezdnię). Do ich odśnieżania przygotowano 137 solarek oraz 326 pługów i sprzętu pomocniczego. W magazynach zgromadzono prawie 39 tysięcy ton soli do zwalczania śliskości. Na odcinkach dróg najbardziej narażonych na zawiewanie śniegiem, a nie zabezpieczonych żywopłotem, przed sezonem ustawiane są osłony przeciwśnieżne (siatka z tworzywa sztucznego). Przewidywaną długość ustawionych osłon przeciwśnieżnych wynosi prawie 150 km
Aby nie dać się zaskoczyć zimie GDDKiA korzysta z prognoz pogody, dzięki którym może podejmować również działania prewencyjne, takie jak np. posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu na określonych odcinkach dróg. Po pozyskaniu informacji o godzinie, w której rozpocznie się opad śniegu, w newralgicznych miejscach, czyli np. takich, w których występują szczególnie duże natężenia ruchu, służby drogowe wcześniej czekają na drodze gotowe do działania. W trakcie sezonu zimowego wykorzystywane będą mikrostacje meteorologiczne, które oprócz podstawowych danych meteorologicznych określają stopień zagrożenia wystąpienia śliskości zimowej.
Na autostradzie A4 Zgorzelec - Krzyżowa – Wrocław – Przylesie (gr. woj. opolskiego), Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8) oraz na kilkunastu odcinkach pozostałych dróg krajowych, kierowcy będą informowani o warunkach stwarzających zagrożenie powstania gołoledzi, przez podświetlane znaki drogowe, współpracujące w sposób ciągły z automatycznymi stacjami pogodowymi i czujnikami stanu nawierzchni. W najważniejszych, z punktu widzenia zimowego utrzymania dróg lokalizacjach, na drogach krajowych Dolnego Śląska w zarządzie GDDKiA, zainstalowane są drogowe stacje pogodowe, uzupełnione o systemy kamerowe. Część z nich jest przystosowanych do przesyłania danych na stronę internetową oddziału. Wszystkie stacje pozwalają na określenie warunków aktualnie występujących na drodze. Ponadto na odcinkach dróg najbardziej narażonych na występowanie gołoledzi, ustawione będą stałe znaki ostrzegawcze.
# Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych przekazują punkty informacji drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce „Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.