Dr hab. Jan Ryszard Sielezin naukowo zajmuje się działalnością opozycji politycznej oraz służb specjalnych, stosunkami państwo-Kościół, myślą polityczną XIX i XX w., a także metodologią badań politologicznych i historią Polski po roku 1945. Autor m.in. 100 publikacji naukowych, 130 popularnonaukowych i 8 książek autorskich. Jego najnowsze dzieło – „Ks. Prałat Antoni Kamiński” jest monografią duszpasterza zajmującego ważne miejsce w najnowszych dziejach naszej lokalnej społeczności, zarówno w sensie duchowym, jak i obywatelskim.
Dlaczego Sielezin – wyspecjalizowany badacz historii najnowszej, pracownik naukowy podjął się napisania monografii postaci księdza Antoniego Kamińskiego? – Albowiem ksiądz ten jest doskonałym przykładem człowieka niezwykle zaangażowanego w obronę polskości. Obecnie, historycy często pomijają tematy związane z wyznaniem, religią, stosunkami państwo-Kościół choć tematy te są niezwykle ważne w dialogu o patriotyzmie, który zdaje się iść w raczej złym kierunku, zanikać – tłumaczył Sielezin.
– „Ks. Prałat Antoni Kamiński” to książka, którą czyta się jednym tchem. Autorowi udało się w niej połączyć to co Norwid nazywał „duchem i literą”; zjednoczyć bogaty materiał faktograficzny i wyważony osobisty stosunek piszącego do przekazywanych treści. Nie jest to żadna „laurka”, to analiza, jednak kto tę analizę przeczyta, nabierze osobistego stosunku do omawianej postaci – podsumował prof. dr hab. Henryk Gradkowski, recenzent książki i rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, który był obecny na wczorajszym spotkaniu.
Monografia autorstwa Jana Ryszarda Sielezina może być lekturą interesującą dla tych, którzy interesują się życiem Kościoła, czy może raczej jego przedstawicieli w czasach PRL-u. Ludzi, duchownych, patriotów, których wielostronne biografie stanowią jednocześnie krytyczny obraz minionej rzeczywistości. Krytyczny, ale nie pozbawiony obiektywizmu.