Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, za zgodą Ministra Obrony Narodowej, wydał specjalne zarządzenie, na mocy którego żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową (TSW) mogli 10 maja w miejscach publicznych występować w mundurze nie wykonując zadań służbowych.
Budowanie postaw proobronnych
Dzień Dumy z Munduru obchodzony był przez Terytorialsów w całym kraju. Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej również zjawili się w swoich miejscach pracy w mundurach. Wśród nich byli m. in urzędnicy, nauczyciele, kierowcy, technicy i menedżerowie. Dolnośląscy Terytorialsi chcieli przede wszystkim zaakcentować swoją przynależność do WOT, ale była to też dobra okazja do budowania postaw proobronnych.
Promują również pracodawców
- Ustanowienie Dnia Dumy z Munduru jest spełnieniem postulatów żołnierzy pełniących TSW, którzy są dumni z faktu, że służą w naszej formacji i chcą zaprezentować się w swoim miejscu pracy w umundurowaniu" - informuje ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy DWOT.
„Dzień dumy z munduru” łączy się z projektem „Pracodawca przyjazny WOT”, promującym pracodawców, którzy zatrudniają Terytorialsów. Jest to również idealna okazja do podkreślenia współpracy z sektorem prywatnym na rzecz umacniania obronności państwa.
Już 2000 na Dolnym Śląsku
Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 40 tysięcy żołnierzy. W 16 DBOT służbę pełni prawie 2 000 żołnierzy z obszaru całego Dolnego Śląska. Każdy, kto jest zainteresowany służbą w WOT może skontaktować się z rekruterem poprzez stronę internetową:
www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
lub udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Zdjęcia nadesłane przez żołnierzy 16 DBOT.