Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11056
Zalogowanych: 92
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzieci poznawały świat niepełnosprawnych

Niedziela, 6 października 2013, 7:52
Aktualizacja: 8:16
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dzieci poznawały świat niepełnosprawnych
Fot. Mea
Fundacja Aktywni XXI realizuje program rozwojowy i terapeutyczny. „Mam przyjaciół, więcej mogę” dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Jeleniej Górze przy DPS. Wczoraj (05.10.) odbyły się warsztaty socjoterapeutyczne prowadzone przez Bożenę Fijałkowską, na które zaprosiła gości – niepełnosprawnych młodych ludzi.

Program obejmuje cykl warsztatów socjoterapeutycznych, podczas których dziewczęta i chłopcy uczą się rozpoznawać swoje emocje i uczucia oraz przekazywać je. Odpowiednio prowadzona praca w grupie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, kształtuje pozytywny obraz samego siebie, rozwija empatię i samoświadomość. Jednym z celów tych zajęć jest uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz wdrażanie idei wolontariatu.

- Wprowadzam dzieci w wolontariat, tłumaczę dlaczego jest potrzebny i jak każdy może się w nim odnaleźć. Ostatnio malowaliśmy razem swoje dłonie i na palcach pisaliśmy w czym dzieci mogą pomóc innym. Tym razem uczestnicy uczyli się języka migowego. Pokazywałam, jak wygląda świat osób niewidomych poprzez zabawę z oczami zawiązanymi chustą. Dzieci mogły też porozmawiać z osobami niepełnosprawnymi o przeszkodach, jakie napotykają w swoim życiu – mówiła Bożena Fijałkowska, pedagog i terapeutka z Fundacji Aktywni XXI.

Warsztaty arteterapeutyczne, w których uczestniczą dzieci ze świetlicy ukierunkowane są na doskonalenie pracy w grupie, planowanie, komunikowanie się w zespole, prezentację swoich osiągnięć indywidualnych i zespołowych.

W ramach warsztatów arteterapeutycznych powstają prace, które są prezentowane bliskim i wzbudzają ich podziw oraz uznanie. Jest to znakomity sposób na wzmacnianie poczucia własnej wartości twórcy. Odpowiednie stopniowanie trudności pozwala uczyć planowania, doprowadzania rozpoczętych spraw do końca. Zwiększa poczucie odpowiedzialności i sprawstwa.

Dzieciom podobają się zajęcia i nowatorskie sposoby nauki. – Spotkania są fajne, umiem już pokazać swoje imię w języku migowym - podkreślał Adrian.

- Podobał mi się film o osobach niepełnosprawnych, który oglądaliśmy tydzień temu. Wiem, że ja też mogę im pomóc np. przeprowadzając innych przez przejście dla pieszych - powiedziała Renata.

- Mogliśmy troszkę poznać świat niewidomych. Z zawiązanymi oczami musieliśmy pokonać przeszkody, a pomagali nam w tym koledzy i koleżanki – zaznaczyła Oliwia.

Podjęte zostały też działania włączające dzieci do współpracy ze środowiskiem lokalnym. W ramach warsztatów teatralnych uczestnicy przygotowali występ z okazji Dnia Seniora. Spotkały się ostatnio z seniorami w Dziennym Domu Pomocy Społecznej, natomiast 7.10. będą gośćmi seniorów w DPS Pogodna Jesień. Zawiozą im własnoręcznie wykonane techniką decoupage prezenty.

Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group