Wystawa pt. "W hołdzie Niepodległej" cieszyła się dużym zainteresowaniem i jest okazją do świętowania zarówno 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, jak i 100-lecia KUL-u. Sobotnie "Spotkanie z KUL" rozpoczął ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor uczelni z Lublina, której absolwentami są m.in. Gabriela Zawiła (dyrektorka Muzeum Karkonoskiego) i Marcin Zawiła (były prezydent Jeleniej Góry).
KUL to bardzo wyjątkowa uczelnia, która powstała z potrzeb społeczeństwa Wolnej Polski, a przez okres komunizmu była utrzymywana tylko ze składek społecznych. Z mężem studiowaliśmy na KUL-u od 1980 do 1985 roku, a więc także w okresie stanu wojennego. Naszymi profesorami byli Tomasz Strzembosz, Władysław Bartoszewski, Jerzy Kłoczowski - naprawdę wielkie formaty ludzi, autorytety - wspominała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.
Następnie odbył się wykład "Kolorowa banda i własny dekiel. Słowo o korporacjach akademickich KUL", który poprowadził dr hab. Maciej Jońca, prof. KUL. Tego dnia można było też zapoznać się ze „Sztuką na KUL” – przybliżył ją dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL, a na zakończenie prezentację „KUL u progu nowego stulecia” przedstawiła Ewa Kula z Działu Komunikacji uczelni im. Jana Pawła II.
Na niedzielę (3.02) o godz. 11:00 zaplanowano finisaż wystawy "W hołdzie Niepodległej" - będzie wystąpienie rektora KUL-u oraz oprowadzanie z komentarzem kuratora wystawy. Wstęp wolny!
To nie pierwszy i nie ostatni przykład współpracy jeleniogórskiej placówki kultury z lubelską uczelnią.
W Lublinie na KUL-u będzie prezentowany nasz ulubiony malarz - Wlastimil Hofman, więc ta wymiana jest w obu kierunkach - zapowiada dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.