Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe – popularnie zwany egzaminem zawodowym to obok matury drugi z wielkich sprawdzianów, który muszą „przejść” uczniowie techników i liceów profilowanych. Prócz oceny wiedzy z zakresu zdobytych kompetencji, celem egzaminu jest również sprawdzenie wiedzy abiturientów na temat kodeksu i prawa pracy, zasad, które panują na rynku zatrudnienia, podatków, bankowości, ubezpieczeń społecznych itp. W części pisemnej – trwającej dwie godziny – można w sumie uzyskać 70 punktów (1 punkt za każde poprawnie rozwiązane zadanie). Następny etap to część praktyczna.
W przypadku absolwentów Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze, którym podobnie jak innym uczniom ostatnich klas techników i liceów profilowanych przyszło zdawać wczoraj egzamin zawodowy, testy pisemne składały się z zadań dotyczących m.in. funkcji logicznych, zjawisk elektrycznych, układów cyfrowych, urządzeń elektronicznych i odbiorników telewizji (elektronicy); sprzętu i oprogramowania komputerowego, języka C++, arkuszy kalkulacyjnych oraz protokołów internetowych (informatycy). Jak im poszło?
– Całkiem nieźle. Spodziewaliśmy się trochę łatwiejszych zagadnień, ale i te okazały się do przejścia. Trzeba było dobrze się zastanowić, przemyśleć każde z zadań i udzielić dobrą odpowiedź. Każdy z nas musiał zaliczyć egzamin zawodowy – innej opcji nie było. Tak do tego podeszliśmy i na pewno zdaliśmy. Oby jak najlepiej, tego życzymy sobie i innym absolwentom szkół zawodowych – podsumowują Magdalena Dubiel i Marcin Cyganik z „Elektronika”.