Ośrodek będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie lecząc chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapią. Koszt tej inwestycji to około 30 mln zł, z tego około 20 milionów złotych kosztował sprzęt.
- Placówka dysponuje najnowocześniejszym sprzętem – mówił dyrektor DCO we Wrocławiu dr hab. Adam Maciejczyk. - Jeden z akceleratorów to urządzenie najnowszej generacji, natomiast drugi jest trochę starszy, ale spełnia wszystkie aktualne wymagania. Do tego dochodzi jeszcze tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów, znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu – opowiadał Adam Maciejczyk. - Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuc, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, które znacząco poprawi wyniki terapii – dodał dyrektor DCO we Wrocławiu.
Na parterze budynku znajduje się strefa diagnostyczna oraz gabinety lekarskie i zabiegowe, a na pierwszym piętrze pomieszczenia techniczne i socjalne. Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby, może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach. Wszyscy chorzy będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której będą tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia. Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia, weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniowania.
Pierwsi pacjenci pojawią się, już wkrótce. - Jesteśmy gotowi do pracy. Czekamy tylko na oficjalne rozstrzygnięcia, jeżeli chodzi o procedury końcowe kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia - poinformowała Iga Skrzypczyńska, kierownik filii DCO w Jeleniej Górze.
Jeleniogórska placówka ma zwiększyć dostępność do kompleksowego leczenia dla pacjentów onkologicznych z Kotliny Jeleniogórskiej. − Chcemy zapewnić pacjentom lepsze warunki leczenia. To bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie zmagania się z chorobą nie musieli już tracić dodatkowo czasu na dojazd do odległych placówek − podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
W otwarciu jeleniogórskiej Filii Zakładu Radioterapii DCO we Wrocławiu wzięli udział m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk, członek zarządu województwa Jerzy Michalak, biskup Zbigniew Kiernikowski. Byli też zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski.