Władze miasta poinformowały dzisiaj (28.02) na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że w wyniku możliwych nadużyć postanowiono unieważnić wszystkie głosy oddane w dniach 20-27.02 na wnioski do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego.
Od kilku dni zaczęły do nas napływać sygnały – z początku pojedyncze, a teraz coraz większa ich liczba, że są osoby, które próbując oddać swój głos na JBO otrzymują komunikat, że głos został już oddany – powiedział prezydent Marcin Zawiła. - Skala zjawiska jest bardzo duża. Zamiast święta demokracji bezpośredniej, aktywności ludzkiej górę biorą cwaniacy – podkreślił włodarz miasta. - W tej chwili jestem zły, wściekły i mocno rozczarowany na cwaniaków – dodał M. Zawiła nie odpowiadając na pytanie czy bierze pod uwagę rezygnację w przyszłym roku z Budżetu Obywatelskiego.
Powtórne głosowanie będzie możliwe tym razem od północy 6 marca do północy 12 marca. Tym razem oprócz danych z numerem PESEL włącznie, trzeba będzie podać również numer telefonu, na który przyjdzie kod – ten następnie trzeba będzie wprowadzić, aby zakończyć procedurę głosowania.
W pierwszym terminie oddano około 16 tysięcy głosów – dla porównania w 2016 roku było to ok. 5 tysięcy. - Osoby, które nie posiadają telefonów komórkowych czy komputerów, będą mogły przyjść zagłosować do Urzędu Miasta – na Placu Ratuszowym (na parterze) oraz w Punkcie Obsługi Mieszkańca.
Jednocześnie przedstawiciele Urzędu Miasta proszą, aby osoby, które spotkały się z podobną sytuacją (chciały zagłosować, a system informował, że z danego numeru PESEL głos już oddano) – zgłosiły się do urzędu lub na policję, bowiem organy ścigania zostały poinformowane o zjawisku.
Wyniki mają zostać podane do publicznej wiadomości do 17 marca.