Wystawę otworzyli: Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej oraz Andrzej Mateusiak, wiceprezes urzędujący Oddziału PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze.
Krótko przedstawiono historię koła przewodników, jego najważniejsze osiągnięcia oraz najwybitniejsze postacie. Wśród przybyłych byli nie tylko przewodnicy, ale też osoby po prostu zainteresowane historią turystyki w Karkonoszach, jak i kandydaci na przewodników. Pośród tych ostatnich pani Maryla, która rozpoczęła kurs przewodnicki jesienią ubiegłego roku. Opowiadała jak wymagające pełnego zaangażowania jest to przedsięwzięcie. Stwierdziła, że zapisała się na kurs, ponieważ interesuje się turystyką i pracuje w jednym z biur podróży. Była przekonana, że ma sporą wiedzę o regionie, ale ku jej zaskoczeniu okazało się, że jak sama stwierdziła, nie wie właściwie nic. Bo przewodnik musi opanować nie tylko zagadnienia z historii regionu, ale także wykazać się znajomością np.: geologii, przyrody czy kultury.
Wystawa prezentuje bardzo wiele ciekawych eksponatów, jak dokumenty, zdjęcia czy odznaki. Wśród nich szczególną uwagę zwracają, chyba najważniejsze symbole dla każdego przewodnika tzw. „blachy”. Jest też wśród nich „blacha” z tzw. pierwszego rozdania z numerem 16.
Wystawiono też historyczne karty z treścią przyrzeczenia, które składają po pomyślnie zdanym egzaminie, do tego momentu, Kandydaci na przewodnika. Nie mogło zabraknąć też tradycyjnie czerwonej koszulki przewodnika (swetry, koszulki, kurtki tego koloru, obecnie noszone przez przewodników, nie tylko w Sudetach, zainicjowali właśnie wiele lat temu przewodnicy z koła jeleniogórskiego).
Przybyli z dużym zaciekawieniem odszukiwali/rozpoznawali na starych fotografiach znanych im przewodników, osoby związane ze środowiskiem, turystów czy siebie samych. Wernisaż był też okazją do spotkania, rozmów, integracji środowiska przewodnickiego.