Od ponad 50 lat we francuskim Lyonie odbywa się największy światowy festiwal światła „La Fete des lumieres ” (Święto światła), podczas którego technologia i nauka łączą się ze sztuką oraz rozrywką, i który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród publiczności z całego globu. To właśnie to wydarzenie stało się inspiracją dla organizatorów Karkonoskiego Festiwalu Światła, mającego na celu zarówno zwrócenie uwagi na nowoczesne rozwiązania w dziedzinie wielkomiejskich oświetleń, programów oszczędzania energii czy koncepcji wytwarzania energii odnawialnej, jak i możliwości zastosowań najrozmaitszych efektów świetlnych w sferze kultury: w czasie spektaklów teatralnych, koncertów, pokazów audiowizualnych itp.
– Główną ideą Karkonoskiego Festiwalu Światła jest edukacja w dziedzinie oświetlenia, pokazywanie i promowanie technik iluminacyjnych pozwalających na oświetlenie dużych obiektów architektury przy wykorzystaniu niewielkiej ilości energii. Chodzi tu w szczególności o techniki proekologiczne, oparte na diodach elektroluminescencyjnych LED, stosowane z korzyścią dla miejskich budżetów – mówi Robert Futerhendler, pomysłodawca i organizator festiwalu. – Ale nie tylko. Celem KFŚ jest również „zabawa światłem”, prezentowanie jego zastosowań podczas przedsięwzięć kulturalnych oraz dla celów rozrywkowych. Festiwal jest kierowany do wszystkich, choćby dzieci znajdą w nim sporo dla siebie – dodaje.
Co ważne, dzięki Karkonoskiemu Festiwalowi Światła, którego III edycja odbędzie się w dniach 14-16 stycznia br. Jelenia Góra zyskała tytuł jedynego polskiego miasta należącego do światowej organizacji LUCIA (Light Urban Cities International Association), której celem jest rozwój i promocja oświetlenia jako dziedziny przynoszącej miastom znaczące korzyści. Strategicznym partnerem oraz sponsorem imprezy jest Philips Lighting Poland, oferujący nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, pozwalające: „zobaczyć znane nam miasta w zupełnie innym świetle” – czyniąc z nich miejsca bardziej bezpieczne, jaśniejsze i przyjaźniejsze osobom poruszającym się po nich wieczorem lub w nocy.
– Karkonoski Festiwal Światła w Jeleniej Górze to wydarzenie ponadregionalne, które jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych i jedną z najlepszych wizytówek naszego miasta – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Warto podkreślić, że festiwal ten integruje prywatne osoby i instytucje nie tylko z Kotliny Jeleniogórskiej, ale i z zewnątrz.
Istotnie bowiem, jak wynika z naszych informacji, w Karkonoski Festiwal Światła angażują się zarówno architekci czy urzędnicy miejscy, którzy na co dzień odpowiadają za oświetlenie, jak również studenci-wolontariusze oraz naukowcy z najlepszych polskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Zawodowej z Nysy czy Politechniki Wrocławskiej. Patronatem naukowym imprezy jest prof. dr hab. Wojciech Żagan, wybitny specjalista w zakresie tworzenia koncepcji iluminacji przestrzeni publicznej, autor m.in. takich projektów jak iluminacja Wawelu, Jasnej Góry czy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Partnerem Karkonoskiego Festiwalu Światła jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, miasto Jelenia Góra, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze oraz Energia Pro S.A. Szczegółowy program tegorocznej edycji znajdą Państwo w galerii zdjęć lub na stronie internetowej: www.kfs24.pl. Warto wziąć udział.