Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona
Czytających: 5210
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Inauguracja Roku Przewodników Sudeckich

Wtorek, 21 lutego 2023, 7:46
Aktualizacja: 7:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Inauguracja Roku Przewodników Sudeckich
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (20.02) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zainaugurowano Rok Przewodników Sudeckich, który decyzją Sejmiku Dolnośląskiego obowiązuje w 2023 roku w naszym województwie. Były wyróżnienia, wiele ciepłych słów oraz wykład okolicznościowy.

Na początek przybyłych gości przywitała dyrektorka Muzeum Karkonoskiego – Julita Zaprucka, a także prezes Koła Przewodników Sudeckich – Piotr Gryszel. Były też wystąpienia zaproszonych gości – Jerzego Pokoja – radnego Sejmiku Dolnośląskiego oraz Huberta Papaja – prezesa Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla zasłużonych przewodników – w tym roku postawiono na osoby prowadzące warsztaty, szkolenia dla przewodników. Na zakończenie części oficjalnej wykład pt. „Średniowieczne osadnictwo w cieniu Gór Olbrzymich” w wykonaniu Dagmary Adamskiej.

Rok Przewodników Sudeckich ogłoszony przez Sejmik Dolnośląski to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Praca przewodników górskich została zauważona, a dodatkowo pokrywa się z 70-leciem powstania Koła Przewodników w Jeleniej Górze - powiedział Piotr Gryszel, prezes Koła Przewodników Sudeckich w Jeleniej Górze, który przyznaje, że przewodnictwo to nie jest praca, a misja. - To nie jest zawód, praca, a styl życia - przewodnikiem się jest, z krwi i kości. Trzeba zgłębiać wiedzę, kochać pracę z ludźmi, potrafić przekazywać wiedzę i robić to z pasją - wyznał P. Gryszel.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, przewodnikiem może być każdy - są zarówno samorządowcy, urzędnicy, wykładowcy akademiccy, generałowie, oficerowie, nauczyciele, ale też przedstawiciele innych zawodów - łączy ich miłość do gór.

Od dzieciństwa wiedziałem, że będę przewodnikiem. Miłość i pasję do gór zaszczepił we mnie nauczyciel historii w szkole podstawowej. Wiedziałem, że muszę tak poznawać góry, żeby później móc zostać przewodnikiem - dodał prezes koła.

Miejsce uroczystości nie było przypadkowe, bowiem Muzeum Karkonoskie stale współpracuje z przewodnikami z oddziału PTTK "Sudety Zachodnie".

Inicjatywa i budowa Muzeum Karkonoskiego ponad 100 lat temu były możliwe dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa Karkonoskiego, czyli pewnego rodzaju poprzedników PTTK. Ściśle współpracujemy z PTTK i przewodnikami - raz w miesiącu organizujemy spacery historyczno-krajoznawcze, które zaczynają się wykładem w muzeum, a następnie jest wyjście w teren - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego, która zapowiada na czerwiec br. otwarcie wystawy poświęconej 70-leciu Koła Przewodników Sudeckich w Jeleniej Górze.

Dodatkowo, raz w miesiącu przewodnicy będą prowadzić darmowe wykłady w Muzeum Karkonoskim.

Twoja reakcja na artykuł?

17
71%
Cieszy
2
8%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
422
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Jelonka wczoraj
Amunicję do pepeszy nosili na plecach
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group