Na spotkaniu z władzami miasta pojawili się Chen Weichang wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Changzhou, Zhang Shuirong sekretarz generalny miejscowej rady narodowej Ji Chunlei, zastępca dyrektora departamentu rady, Zhaoyi, wiceszef miejskiego biura ds.handlu, Hang Jinrong zastępca dyrektoram miejskiego biura spraw obywatelskich oraz Gao Guojin, zastępca szefa wydziału ds. kontaktów międzynarodowych w Changzhou.
Ze strony polskiej w spotkaniu - oprócz prezydenta Obrębalskiego - wziął udział jego zastępca Jerzy Lenard, a także sekretarz miasta Agata Żmijewska, skarbnik Janina Nadolska i naczelniczka wydziału architektury i urbanistyki Magdalena Kwasiuk. Radę Miasta Jeleniej Góry reprezentował zastępca przewodniczącego Józef Zabrzański.
List intencyjny był wyrazem woli współpracy, która ma być realizowana poprzez wzajemne poznawanie historii, kultury i obyczajów obydwu miast, tworzenie przyjaznej atmosfery i warunków do wzajemnego poznawania się mieszkańców poprzez wspólną promocję miast. W planach jest również wymiana zespołów kulturowych i sportowych organizowanie stowarzyszeń i nawiązywanie kontaktów partnerskich.
Ma to być podstawą stworzenia warunków do nawiązania współpracy gospodarczej naszych regionów poprzez prezentację i promocję firm. Chińczycy chcą też wymieniać się z Jelenią Górą doświadczeniami na temat funkcjonowania samorządów w obydwu krajach. Kolejnym krokiem w ramach współpracy ma być podpisanie umowy partnerskiej, w której pojawią się konkretne działania. Kiedy? Tego jednak jeszcze nie wiadomo.
Zarówno Jelenia Góra, jak i Changzhou są miastami otwartymi i pełnymi życia. – Wielkie serca mają ten sam umysł – mówił jeden z przedstawicieli Chin. A skąd pomysł na nawiązanie współpracy z chińskim miastem Changzhou ? Jelenia Góra w minionym roku była zaprezentowana w Changzhou przez delegację PM Poland, gdyż otwierany tam był jeden z większych zakładów produkujących maszyny papiernicze – tłumaczył Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.
– Po tej wizycie przedstawicieli PM Poland przesłano nam propozycję współpracy z Konsulatu Generalnego Polski z Szanghaju informującą, że Changzhou chciałoby współpracować z Jelenią Górą – przystaliśmy na to – dodał prezydent miasta. Obecnie Changzhou podpisało już umowy partnerskie z 12 miastami w 11 krajach na świecie, m.in. we Włoszech, Holandii, Finlandii czy w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Jelenia Góra będzie pierwszym miastem partnerskim.
Rozmowy prowadzone były w trzech językach poprzez podwójne tłumaczenie. Na angielski przekładał Stanisław Dąbrowski, znany wielu podróżnik, przewodnik i tłumacz. Jego słowa tłumacz gości przekazywał im po chińsku. Ci odpowiadali w swoim ojczystym języku, było to tłumaczone na angielski, a potem - przez St. Dąbrowskiego - na polski.
Changzhou jest prężnym ośrodkiem, do którego można dojechać czterema autostradami. Są linie nowoczesnej kolei, a miasto, które istnieje od ponad dwóch tysięcy lat, leży nad głównym kanałem łączącym je ze stolicą Chin Pekinem.