- Jesteśmy strasznie zestresowani, sami nie wiemy, czego możemy się spodziewać – mówili maturzyści.
Najczęściej wymienianymi lekturami na korytarzu, które mogą pojawić się na egzaminie dojrzałości z języka polskiego były: „Pan Tadeusz”, „Wesele”, „Dżuma” czy „Cierpienia Młodego Wertera”.
- Co ma być, to będzie – mówi Maciej, maturzysta. - Biorąc pod uwagę rocznicę powstania w getcie żydowskim, na maturze może pojawić się np. „Inny Świat” – dodał maturzysta Żeroma.
Maturzyści na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym mają 170 minut.
Dziś jeszcze, o godzinie 14:00, chętni maturzyści będą zadawali egzamin z wiedzy o tańcu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Maturzyści muszą obowiązkowo zdawać egzamin pisemny na poziomie podstawowym z trzech przedmiotów - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski). Chętni mogą wybrać też poziom rozszerzony z tych przedmiotów.
Obowiązkowo natomiast muszą zdać dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Maturzysta może też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych (biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki) na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Egzaminy pisemne rozpoczynają się przed i po południu - o godzinie 9.00 i o 14.00. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja.