Strategia „Odlotowa wieś”, czyli wioska lotnictwa i szybownictwa powstała dzięki warsztatom prowadzonym przez Urząd Marszałkowski dla Grupy Odnowy Wsi w Jeżowie Sudeckim. Zakłada wiele działań promocyjnych i remontów w sołectwie.
- Strategia jest kolejnym krokiem do stworzenia programów, by uzyskać dotacje z Urzędu Marszałkowskiego na wykonanie wielu naszych założeń, które zgłaszali mieszkańcy sołectwa - mówi Agata Wolak z Grupy Odnowy Wsi.
Pierwszymi z zadań, jakie grupa chce zrealizować, jest organizacja imprezy integracyjnej z okazji Andrzejek oraz festynu lotnika w ramach Dni Jeżowa.
– Zależy nam również na wykonaniu „witacza” i „żegnacza”, kierunkowskazów do Euroregionalnego Centrum, chcemy wydać folder reklamowy i mapki z ofertami turystycznymi oraz zorganizować warsztaty rękodzielnicze – wylicza Agata Wolak.
Plan na przyszłe lata zakłada m.in. oznakowanie ścieżki historycznej z atrakcjami we wsi i opracowanie wyprawy odkrywców po zabytkach wsi.
- Chcielibyśmy stworzyć atrakcję z Domu Gwarków, który zdaniem wielu historyków jest najstarszym drewnianym budynkiem na Dolnym Śląsku i wspaniale promowałby naszą wieś. Niestety obecnie jest w rękach prywatnych i niszczeje. Na terenie przy Domu Gwarków chcemy posadzić zieleń i ustawić urządzenia rekreacyjne, by wyeksponować to historyczne miejsce – mówi Agata Wolak.
Kolejnym ważny elementem wizerunku sołectwa jest lotnictwo. – Jeżów Sudecki jest jedyną w Polsce, a drugą w Europie wsią słynąca z lotnictwa. Chcemy to wykorzystać do przyciągnięcia turystów i w związku z tym mamy sporo planów. Wśród nich jest festyn lotniczy, festiwal piosenki lotniczej „o skrzydło wójta”, młodzieżowe obozy modelarskie oraz warsztaty modelarskie. Ponadto planujemy postawić mapę pasma Karkonoszy z nazwami szczytów na placu przy szybowisku, utworzyć ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną od dawnej Szkoły Szybowcowej na Górę Szybowcową, czy też postawić lunety na placu przy szybowisku – opowiada Agata Wolak.
Mieszkańcy chcą również skweru im. B. Maciąg przy ul. Polnej i Krętej, zagospodarowania terenu cmentarza poniemieckiego na park, uporządkowania terenu byłego basenu przeciwpożarowego, stojaków na rowery i ławek z koszami na śmieci na terenie całej miejscowości, budowy siłowni na wolnym powietrzu i placu zabaw dla dzieci na terenie „centrum”, utwardzenia i doświetlenia dróg, ścieżki geocachingowej na terenie wsi.