– Właśnie skierowaliśmy jego wydanie do druku – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Komiks to opowieść o dwóch chłopcach, którzy do stolicy Karkonoszy docierają pociągiem i… gubią się. Błądząc po mieście i jego okolicach spotykają Ducha Gór, który służy im za przewodnika.
Komiks, do którego rysunki wykonał artysta z Krakowa, będzie swoistym przewodnikiem przez widowisko, które zabierze publiczność w świat dziejów Jeleniej Góry i poprzez najważniejsze chwile jej historii, doprowadzi do czasów współczesnych.
Spektakl ma 10 części. Scenariusz opracował Jarosław Gromadzki we współpracy z Ivo Łaborewiczem, historykiem i szefem oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Kanwą będą postaci historyczne charakterystyczne dla poszczególnych epok w dziejach miasta. Wokół nich rozbudowano sceny ilustrujące przeszłość stolicy Karkonoszy. W sztuce zagra około 130 osób na sporej przestrzeni wzgórz w okolicach Dziwiszowa.
To największe tego typu przedsięwzięcie w Jeleniej Górze. Akcja dziać się będzie w pobliżu krzyża milenijnego. Niebawem staną tam konstrukcje dekoracji. Scenariusz wydarzenia został już rozpisany. Całość będzie reżyserował Tadeusz Wnuk z Teatru Jeleniogórskiego.
– Po kostiumy pojedziemy dwoma autokarami do Opery Wrocławskiej. Tam będą robione przymiarki. Garderoba zostanie zorganizowana w specjalnych kontenerach – mówi Jarosław Gromadzki.
Organizatorom nie udało się zebrać wcześniej przewidzianej liczby statystów, ale nie przeszkodzi to w odegraniu poszczególnych scen. Zaangażowane zostaną także bractwa rycerskie oraz aktorzy profesjonalni. Wszyscy muszą być dyspozycyjni od połowy sierpnia: wówczas zaczną się próby przed samym widowiskiem.
Przedsięwzięcie ma kosztować około 350 tysięcy złotych. Początek: 5 września wieczorem.