Od ponad 20 lat załoga i kierownictwo JZO S.A. jest nie tylko odpowiedzialną ekonomicznie, ale również zaangażowaną społecznie firmą. Od 20 lat Jeleniogórskie Zakłady Optyczne wspólnie z Klubem Rotary oraz Miastem Jelenia Góra realizują akcję „Ratujmy wzrok dzieciom”. Polega to na współfinansowaniu badań przesiewowych uczniów jeleniogórskich szkół, którzy przebadani przez okulistów otrzymują recepty na szkła okularowe. Takie właśnie szkła funduje im sponsor – czyli JZO S.A., a do łańcucha ludzi dobrej woli dołączyli również optycy, którzy bezpłatnie wprawiają szkła w oprawy.
Za całokształt swoich dokonań na rzecz środowiska osób słabowidzących JZO S.A. wyróżnione zostało tytułem Ambasadora Ludzi Otwartych Serc, który wręczono w czasie Gali KSON w 2017 r.
Dzisiaj – mówi Stanisław Marek z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych – po raz kolejny dziękujemy załodze i Zarządowi JZO S.A. za dar w postaci ponad 3000 szkieł kontaktowych różnego dioptrażu wraz z płynami konserwującymi. Szkła kontaktowe podzieliliśmy – mówi Stanisław Marek – z Zarządem Głównym Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, dzięki czemu łatwiejszy dostęp do soczewek będą mieli nie tylko mieszkańcy regionu dolnośląskiego, ale również reszty kraju. Wartość darowizny to kwota 90 tys. zł.
Kto może otrzymać szkła kontaktowe? W tej sprawie trzeba się zgłosić e-mailem lub telefonicznie do struktur Polskiego Związku Niewidomych na terenie całego kraju lub do Sejmiku. Najlepiej mieć przy sobie parametry używanych szkieł, abyśmy wirtualnie mogli sprawdzić czy taki dioptraż jest w naszym posiadaniu. Następnie bez żadnej recepty należy się zgłosić osobiście w KSON lub PZN w celu pokwitowania odbioru soczewek. Soczewki są wydawane bezpłatne i wyłącznie na użytek własny.
Uroczyste przekazanie darowizny przez JZO S.A. nastąpiło w Warszawie w dniu 19 listopada 2019 r., w siedzibie PZN w Warszawie, w obecności sekretarza generalnego PZN Elżbiety Oleksiak, dyrektora Instytutu Tyflologicznego PZN Małgorzaty Pacholec, przedstawiciela JZO S.A. Magdaleny Janaczek, prezesa KSON Stanisława Schuberta i prezesa Fundacji Instytut Rewalidacji Stanisława Marka. W czasie spotkania poruszano także problemy dostępu do usług medycznych nie tylko inwalidów wzroku.
Na zakończenie Małgorzata Pacholec, dyrektor Instytutu Tyflologicznego oraz Elżbieta Oleksiak, Sekretarz Generalny ZG PZN, podziękowały firmie JZO S.A. oraz KSON za przekazane wyroby, wręczając im Certyfikaty Wdzięczności.