– Będziemy starali się o dotacje z Miasta oraz funduszy unijnych – mówi Alicja Dusińska, członkini wspólnoty i pełnomocniczka firmy wykonującej remont. Budynek ma już odwodnienie i zagospodarowany chodnik. Obecnie trwa remont dachu. I na tym, póki co, prace się zakończą.
- Zaczęliśmy od butów i czapki, czyli odwodnienia budynku i remontu dachu – mówi Alicja Dusińska. – Wykonana została izolacja pionowa, zamontowane zostały też okna w piwnicach. Do ładu doprowadzony został chodnik i teren wokół kamienicy. Obecnie kończymy remont dachu. Marzy nam się jeszcze nowa elewacja, ale z pieniędzy wspólnoty tego nie zrobimy. Mieszkańcy swoimi siłami zrobili to, co mogli. Na remont elewacji będziemy starali się o pomoc, m.in. w ramach programu rewitalizacji Alei Wojska Polskiego – dodaje A. Dusińska.
Jak mówi wiceprezydent Jeleniej Góry, program rewitalizacji jest już przygotowany i w lutym będzie nad nim pracować radni. – Program zakłada m.in. rewitalizację społeczną, ale także infrastruktury miejskiej, czyli budynków i ulicy – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Chcemy zdobyć na to pieniądze unijne, z których skorzystać będą mogły właśnie wspólnoty m.in. na remont elewacji czy części wspólnych. Pierwsze wnioski zostaną złożone jeszcze w tym roku, kolejne – do 2020 roku. Potrzeb jest jednak wiele. Na samej Alei Wojska Polskiego jest kilkanaście kamienic do remontu, a w ramach programu rewitalizacji chcemy też wyremontować Ratusz i ten kwartał miejski, a także ul. Cieplicką czy Zjednoczenia Narodowego. Dlatego pieniędzy na wszystko może nie wystarczyć – dodaje Jerzy Łużniak.
A na te pieniądze liczą także inne wspólnoty przy Wojska Polskiego. - Z tego co wiem, do remontów przymierzają się wspólnoty z budynków nr 44 i 48 - mówi Jędrzej Hałatek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.
W trakcie inwestycji jest m.in. budynek byłego pogotowia ratunkowego, a po remoncie – zaledwie kilka obiektów.