Wspólna konferencja prasowa KPN i GOPR świadczy o zaawansowanej współpracy obu instytucji, których działania skierowane są przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo turystów. Z tej racji przed sezonem ratownik medyczny GOPR przeszkolił pracujących w terenie pracowników KPN-u z zasad udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
Andrzej Raj przypomniał, że Karkonoski Park Narodowy dba o jakość i czystość szlaków o długości niemal 120 km, które są odwiedzane przez rzesze turystów, nie zawsze potrafiących się zachować w górach.
W miesiącach letnich zdecydowanie więcej pracy ma GOPR, dlatego decyzją naczelnika Sławomira Czubaka, na okres wakacji wydłużone zostaną godziny dyżurowania ratowników w Stacjach Ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu o dwie godziny (od 8.00 do 20.00 każdego dnia). Dodatkowo ratownicy będą pełnili dyżury w Świeradowie Zdroju.
KPN wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, studentów i miłośników przyrody przygotował tematyczny Geoportal Karkonoszy, który nie tylko pozwala szczegółowo zaplanować trasę wędrówki, ale także zobaczyć, jakim podłożem przebiega szlak, z czego zbudowane jest dane wzniesienie, jaką roślinność tam znajdziemy, a także pokazuje, jakie ciekawe obiekty i atrakcje możemy zwiedzić po drodze. Na Geoportal można wejść przez stronę internetową KPN lub wpisując adres: www.geoportal.kpnmab.pl
Planując wycieczkę w góry trzeba pamiętać o trwających na terenie KPN-u pracach remontowych. W końcowej fazie są remonty: szlaku żółtego z Wilczej Poręby do schroniska „Nad Łomniczką” oraz szlaku żółtego z Budnik na Skalny Stół.
Przed wakacjami zakończy się remont szlaku czarnego prowadzącego na Chojnik oraz remont mostów na Szklarce. W związku z realizacją projektów unijnych, w okresie wakacyjnym muszą być remontowane: szlak zielony z Karpacza do Polany oraz strefa wypoczynkowa na Drodze Urszuli (Wilcza Poręba).
Karkonoski Park Narodowy na lipiec i sierpień zaplanował bogatą ofertę edukacyjną. Pod hasłem "Wakacje z przyrodą i przygodą" w każdą środę i sobotę odbędą się imprezy, które przybliżą uczestnikom piękno i bogactwo naszych gór, a także będą okazją do poznania nowych miejsc.
Ponadto w każdy weekend wakacji w "Domku Myśliwskim" będą prelekcje, gry, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych pod hasłem "Karkonoskie Podróże Naukowe".
Ciekawą propozycją dla miłośników fotografii jest konkurs "Karkonosze pod lupą", który zachęca do uwiecznienia na zdjęciu piękna gór, które jest widoczne dopiero z bliska. Z najpiękniejszych prac powstanie kalendarz na przyszły rok.