Projekt, którego realizacja potrwa do 2020 roku zakłada pozyskanie fragmentów tkanek, okazów zielnikowych oraz nasion najcenniejszych roślin z Puszczy Białowieskiej.
Próbki nasion są deponowane w temperaturach kriogenicznych (ciekły azot), a także w specjalnych chłodniach w temperaturze - 20 stopni Celsjusza – mówi Joanna Borowy z Leśnego Banku Genów Kostrzyca. - Z tkanek rzadkich i zagrożonych wyginięciem roślin izolowany jest DNA – nośnik informacji genetycznej, który posłuży między innymi do identyfikacji poszczególnych gatunków w przyszłości.
Projekt ochrony roślin z Puszczy Białowieskiej jest tylko jednym z wielu realizowanych od lat w Leśnym Banku Genów Kostrzyca. Przypomnijmy. LBG Kostrzyca, podlegający Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Działa od 1 stycznia 1996 roku jako jedna z odpowiedzi na klęskę ekologiczną, która zdziesiątkowała w tamtym okresie karkonoskie i izerskie lasy. Głównym celem działalności instytucji jest ochrona zasobów genowych polskich lasów poprzez przechowywanie najcenniejszych nasion drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Placówka realizuje też szereg działań badawczych i edukacyjnych, w tym również finansowanych ze źródeł zewnętrznych. W swojej działalności LBG Kostrzyca współpracuje z wieloma podobnymi instytucjami na całym świecie.
Od 2009 roku placówka w Miłkowie rozpoczęła również gromadzenie nasion roślin zielnych. Dotyczy to gatunków zagrożonych wyginięciem i chronionych, pochodzących ze stanowisk naturalnych występujących m.in. na obszarach Natura 2000, w parkach narodowych i w rezerwatach przyrody.
Dodajmy, że jedną z części jednostki jest Arboretum LBG Kostrzyca. Obecnie zajmuje ono powierzchnię blisko 15 hektarów, a zgromadzone w nim kolekcje obejmują ok. 5 tysięcy okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin. Główną funkcją Arboretum jest zachowanie ginących i zagrożonych gatunków roślin, wymagających przeniesienia poza miejsca naturalnego występowania, co stanowi uzupełnienie ochrony w banku genów. Arboretum pełni ponadto funkcje dydaktyczne i poznawcze. Wstęp na teren Arboretum LBG Kostrzyca jest bezpłatny.