Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 4532
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Małe pociągi ruszą w styczniu

Czwartek, 9 listopada 2023, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: MJr
Jelenia Góra: Małe pociągi ruszą w styczniu
Jelonka/Kolejkowo
Już wkrótce zostanie zakończona budowa modelarni na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Będą tam powstawały małe pociągi, stacje kolejowe i inne elementy potrzebne do makiet Kolejkowa w całej Polsce. Otwarcie jeleniogórskiej modelarni planowane jest na styczeń 2024 r.

Kolejkowo to największe wystawy makiet kolejowych w Polsce przedstawiające rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. Na Zabobrzu, oprócz budowy makiet, będą prowadzone warsztaty modelarskie i zwiedzanie dla turystów.

Za Jelenią Górą przemawiała historia

W jeleniogórskiej modelarni docelowo pracować będzie 20 modelarzy, a pracownia wyposażona będzie w nowoczesne urządzenia wspomagające ich pracę. Wybór lokalizacji modelarni związany jest z historią Jeleniej Góry.
- Budując modelarnię w Jeleniej Górze powracamy do tradycji jeleniogórskiego modelarstwa, która sięga 1966 roku. Jeleniogórzanie oraz turyści poznają historię i wezmą udział w rozwijających manualnie, kreatywnych warsztatach - mówi Aleksandra Jańczyk, koordynator ds. marketingu oraz PR-u Kolejkowa.

Historia na ponad pół wieku

Mało kto wie, ale historia modelarstwa w stolicy Karkonoszy zaczyna się już w roku 1966 kiedy powstała Pracownia Modelarstwa Taboru Kolejowego w Jeleniej Górze w ramach SZS Kolejówka. Następnie w roku 1974 pracownia stała się niezależną jednostką. W 1991 przeniosła się na ulicę Krakowską na tereny PKP zlokalizowane przy Dworcu Głównym. Rok później pracownia ta została przejęta i wcielona w struktury Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Ostatnia wzmianka na temat Pracowni pojawia się w 2009 roku, kiedy warsztat w Jeleniej Górze zlikwidowano, a pozostały sprzęt i modele przeniesiono do Warszawy.
- Prowadziliśmy rozmowy ze Stacją Muzeum, dawniejszym Muzeum Kolejnictwa, aby część modeli powróciła do Jeleniej Góry. Odzyskane eksponaty będą miały swoje specjalne miejsce w modelarni Kolejkowa - dodaje Aleksandra.

Tramwaje będą z Jeleniej Góry

Kolejkowo, które obecnie posiada dwie lokalizacje: we Wrocławiu i Gliwicach, planuje otworzyć wystawy makiet, głównie kolejowych (stąd nazwa), w Warszawie i Gdańsku, a docelowo w największych miastach Polski. Kolejkowo to miniaturowe miasteczka a główne ich elementy: jeżdżące pociągi, samochody, tramwaje, pływające statki i ruchome, interaktywne scenki będą powstawać w modelarni w Jeleniej Górze.

Oglądają głównie dorośli, dzieci to tylko 30 %

Twórcą Kolejkowa jest pochodzący z Karpacza Jakub Paczyński. Mało kto pamięta, ale to on 10 lat temu stworzył Muzeum Ducha Gór "Karkonoskie Tajemnice". Równocześnie hobby z dzieciństwa, czyli tworzenie miniatur, udało się mu się przekształcić w duży biznes. Obecnie dwa Kolejkowa, we Wrocławiu i Gliwicach, odwiedza rocznie ok. 300 tys. gości. Wbrew pozorom to głównie dorośli, a nie dzieci, które stanowią tylko ok. 30 % odwiedzających. Dlaczego? Ano dlatego, że większość scenek z życia pochodzi sprzed lat i ich znaczenie sytuacyjne czy sentymentalne rozumieją głównie dorośli. Dzieciom natomiast makiety i figurki się po prostu podobają.

Budynek powstaje nawet kilka dni

Okazuje się, że Kolejkowo to wielki biznes. Rok temu, jako jednym z niewielu w regionie udało się zebrać od ludzi z całej Polski podczas zbiórki crowdfundingowej aż ponad 2 mln zł! To m.in. dzięki tym pieniądzom planowane jest uruchomienie oddziału Kolejkowa w Warszawie. A figurki, które tam się znajdą, będą powstawać właśnie w Jeleniej Górze. Albowiem jest to żmudna praca, a stworzenie tylko jednej postaci czy małego pojazdu, zajmuje kilka godzin. Jeśli chodzi o niewielkie proste budyneczki to ich "produkcja" zajmuje kilka dni. Skomplikowane i znane obiekty powstają tygodniami, a nawet miesiącami przy zaangażowaniu kilku osób, mnóstwa wosku, silikonowych form i farbek. Potrzeba również kilkudziesięciu fotografii, a wszystko jest oczywiście bardzo kosztowne i wyjątkowo czasochłonne.

Jak powstaje makieta całego fragmentu miasta (w przyspieszonym tempie) można zobaczyć poniżej:

W przyszłości większość elementów do makiet w całej Polsce będzie powstawała właśnie w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

80
87%
Cieszy
1
1%
Hahaha
2
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
8%
Złości
2
2%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
156
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
30%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
 
Aktualności
Z ametystem za pan brat
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group