Niedziela, 8 września
Imieniny: Marii, Radosława
Czytających: 12594
Zalogowanych: 31
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Marionetki klauna Pinezki i Teatr A dziś wieczorem

Czwartek, 11 lipca 2024, 0:18
Autor: Manu
Jelenia Góra: Marionetki klauna Pinezki i Teatr A dziś wieczorem
Już dzisiaj (11 lipca, czwartek) rozpoczyna się 41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak . Przewodzić będzie hasło „Sztuka ulicy”. Przez cztery dni widzowie będą mogli obejrzeć widowiska w wykonaniu zespołów teatralnych z Argentyny, Australii, Bułgarii, Chile, Grecji, Polski i Tajwanu. Wszystkich będzie można zobaczyć na jelenioórskim Placu Ratuszowym.

Tegoroczny festiwal – już czterdziesty pierwszy – to tradycja regionu, przedsięwzięcie wyjątkowe, prekursorskie, które wyznaczyło kierunek rozwoju wielu twórcom. W pierwszym dniu festiwalowego programu bezapelacyjnie królują zespoły z Polski. Pierwsze przedstawienie pt. „Marionetki Clowna Pinezki” w wykonaniu Teatru Pinezka, założonego przez Przemysława Grządzielę w 1980 w Gdańsku, zaplanowano na godzinę 20.00.

Jego specjalnością jest pantomima, clownada, żonglerka, akrobacje, taniec, sztuka szczudlarska i marionetkowa oraz tradycyjna komedia dell'arte. Natomiast o godz. 21.00 będzie można zobaczyć spektakl Teatru A z Gliwic – pt. „Moria, samotność milczenia”.

Poznaj marionetki klauna Pinezki

– Wszystko zaczęło się w 1982 w Jeleniej Górze, kiedy z inicjatywy Aliny Obidniak powołano do życia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Była to wielka impreza przygotowywana z dużym rozmachem, odbywająca się pod egidą jeleniogórskiego Teatru im. Norwida – wspomina Przemysław Grządziela, „cudowne dziecko” festiwalu w Jeleniej Górze.

– I najpierw podczas jeleniogórskich festiwali uczyłem się i podpatrywałem innych klaunów, a kilka lat potem sam stałem się nauczycielem dla innych – opowiada. Po tym jak założyciel Teatru Pinezka Przemysław Grządziela po raz pierwszy wystąpił na Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, z czasem stał się jednym z jego symboli.

Widowisko pt. „Marionetki Clowna Pinezki” tworzą „Marionetkowe gwiazdy”, które występowały przez ostatnie 34 lata w różnych realizacjach Teatru Pinezka. A były to przedstawienia takie jak: „Arlekinada”, „Bajoro Łabędzie”, „Balonik”, „Bardzo dziwna bajka”, „Elfija Kurdululum”, „Gdzie jest Bubu?”, „Jajo”, „Pinezkologia”, „PinezShowka”, „Śmieciotek”, „Uśmiechnij się słoneczko” i „Zielona Kraina”.

Wszystkie marionetki są ręcznie wykonane przez Przemysława Grządzielę. Klaun Pinezka objechał z nimi prawie cały świat i zdobył bardzo wiele nagród na różnych festiwalach. A dodatkową atrakcją będzie muzyka „na żywo” z oryginalnej hiszpańskiej katarynki „barrel piano” Flaventia.

Czy Moria jest świętą górą Boga?

Spektakl „Moria, samotność milczenia” gliwickiego Teatru A w reżyserii Leszka Stysia to opowieść rozgrywająca się w cieniu ofiary Izaaka. W starotestamentowym przekazie 22 rozdziału Pierwszej Księgi Mojżeszowej – Bóg żąda od Abrahama ofiary całopalnej z syna pierworodnego. Abraham nie wszystkim jawi się jako wielki mąż stanu. To człowiek, o którym różni ludzie mają często odmienne zdania.

Wspomnienia, które rozgrywają się w kontekście podziału majątku po pogrzebie patriarchy, są okazją do spojrzenia na zmarłego z różnych stron. Izmael patrzy na swego ojca jak na wielkiego bohatera, Izaak zaś ciągle nie może zapomnieć matki – Sary, która nie mogła nigdy wybaczyć mężowi, że ten planował zabić swego syna.

Teatr A ma za sobą występy m.in w rzymskim Panteonie, Holandii, Szwecji, Hiszpanii. Określa się „teatrem w drodze”. Wychodząc do widza czerpie z Biblii, polskiej tradycji oraz innych kultur. 

Fragment góralskiej gawędy z „Sabałowego Bajania” oraz „sabałową nutę” –„Młodość, moja młodość” opowiada i śpiewa Józef Galica Magdziok. Oprawa muzyczna: Jacek Dzwonowski – skrzypce, sitar, gitara akustyczna, Marcin Dzwonowski – piano, klarnet, duduk, Łukasz Grund – hang drum, cajon, darabuka, djembe, kołatki, grzechotki, dzwonki oraz Mateusz Gremlowski  – gitara basowa.

Czytaj więcej:
Program teatrów

Twoja reakcja na artykuł?

10
67%
Cieszy
1
7%
Hahaha
1
7%
Nudzi
1
7%
Smuci
1
7%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
322
Powinien zostać, gdzie jest
54%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
46%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
Rozmowy Jelonki
Czy trzeba się bać upałów?
 
Aktualności
Ruszyły koncerty w Filharmonii
 
Kultura
Narodowe czytanie w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Dożynki w Jeżowie Sudeckim
 
Aktualności
Na trasę ruszyli o 2 w nocy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group