Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11208
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Matura, gdy zakwitną lipy

Sobota, 16 lutego 2008, 8:02
Aktualizacja: Wtorek, 19 lutego 2008, 8:28
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Matura, gdy zakwitną lipy
Fot. Archiwum
Resort edukacji planuje najpoważniejszą od kilkudziesięciu lat reformę kalendarza oświaty. Zgodnie z założeniami, egzaminy dojrzałości mają być przesunięte na lipiec, a początek zajęć wyznaczony na 20 sierpnia.

O rewolucji, nad którą pracują dolnośląscy urzędnicy oświatowi, napisała Gazeta Wyborcza. Pierwszy projekt trafi do MEN jeszcze w lutym.

Korekta roku szkolnego będzie bardzo poważna. Wszystko przez matury i wyznanie nauczycieli, że podczas egzaminów dojrzałości nie mogą się wyrobić z pracą pedagogiczną, bo są pochłonięci maturami. Zdaniem pomysłodawców tracą na tym zarówno uczniowie, jak i sami maturzyści. Dlatego najważniejszą zmianą ma być przesunięcie pierwszego tak poważnego egzaminu na lipiec.

– Zmiany, które proponuje Stowarzyszenie Dyrektorów Szkół Średnich, to rewolucja w szkole. Po pierwsze, matura miałaby być przesunięta nawet na początek lipca. To wydłużyłoby okres nauki maturzystom. Młodsze klasy byłyby już wtedy na wakacjach – pisze GW.

W szkolnym kalendarzu przybędzie także dodatkowy tydzień wolnego: na przełomie października i listopada. Za to początek roku wyznaczony zostałby już na 20 sierpnia.

Projekt jest konsultowany z nauczycielami, którzy nie są jego entuzjastami. Przede wszystkim dlatego, że ludzie zaangażowani w maturę straciliby cały miesiąc wakacji. A to właśnie przedłużone wolne „trzyma” wielu pracowników oświaty.

Nie brak też opinii pozytywnych: zdaniem niektórych pedagogów czasu na realizację programu jest za mało i wielu nie nadąża z jego realizacją w wyznaczonych godzinach lekcyjnych. Przesunięcie matury zapobiegłoby takim poślizgom. Ale tu z kolei denerwują się sami uczniowie, dla których wakacje trwałyby znacznie krócej. Teraz pomaturalne ferie to jeden z najdłuższych okresów wolnych dla młodych Polaków. Trwają od czerwca do września, jeśli 19-latkowi uda się dostać na wyższą uczelnię.

Entuzjaści zmian przekonują, że podobny kalendarz obowiązuje w wielu krajach UE, a w Polsce wciąż są jedne z najdłuższych wakacji. Opracowanie projektu nie oznacza jego wprowadzenia. Byłby on zaopiniowany przez MEN i przedstawiony w Parlamencie. Jeśli spodoba się posłom i senatorom, najszybciej może wejść w życie za dwa, trzy lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group