Niedziela, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 12710
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mielony dla jeża

Poniedziałek, 23 października 2023, 9:13
Autor: MJr
Region: Mielony dla jeża
Fot. https://www.jelonka.com/pomagamy–bo–kochamy–119496
Karmiąc jeża suszonymi owadami, karmą dla kotów, jajkiem, awokado, ogórkiem lub podsmażonym mięsem mielonym – można pomóc zwierzakowi w uzupełnieniu zapasu energii na zimę. W żadnym wypadku nie wolno podawać jeżowi mleka, gdyż może być przyczyną zagrażającej życiu biegunki. Owoce także nie znajdują się w menu zwierząt żywiących się owadami i bezkręgowcami!

Dni robią się coraz krótsze, a temperatury niższe. Dla jeży to czas przygotowywania się do nadchodzącej zimy. Dla tych zwierząt oznacza to jedno: do czasu nadejścia przymrozków – pałaszować, ile się da! Zwierzęta te muszą zebrać zapas energii, z której będą czerpać podczas zimowego snu.

Kryjówki dla jeży

Aby pomóc jeżom można dać im jeść np. mielonego i można zorganizować dla nich kryjówki w postaci małych stert liści bądź ocieplonych albo drewnianych skrzynek zostawionych w ogrodzie. Poza tym rezygnacja ze środków owadobójczych umożliwi zwierzętom pozostanie na ich terytorium. To bardzo ważne, gdyż większość terenów, w których jeże mogłyby się zadomowić jest przeważnie zajętych. Oznacza to, iż wiosną jeże zabrane wcześniej z przyrody, wypuszczane ponownie na wolność, na rzekomo idealnym terenie dla jeża, będą zmuszone do wędrówek w poszukiwaniu nowego terytorium. Przechodząc przez drogi często zginą pod kołami przejeżdżających aut.

Dzień poza domem

Jesienią wielu sympatyków tych zwierzątek spotykając młodego jeża przypuszcza, iż jest on chory, wycieńczony i potrzebuje pomocy człowieka. A pomoc taka jest konieczna tylko w niewielu przypadkach. Nawet młode jeże w wieku trzech, czterech tygodni opuszczają gniazdo w ciągu dnia, po czym same potrafią znaleźć drogę powrotną! Okres rozmnażania jeży przypada od maja do sierpnia, więc znaczy to, iż nawet do późnej jesieni możemy spotkać młode jeże.

Zabieranie z przyrody chronionych gatunków, do których należy jeż, jest nie tylko zabronione, to także wielki stres dla zwierząt, którego można i należy unikać!

Twoja reakcja na artykuł?

16
94%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
803
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
 
Aktualności
Tłumy pod Szrenicą
 
Aktualności
Aktywny rok dla OSP Łomnica
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group