Przemoc w rodzinie to patologia, która ma negatywny wpływ na rozwój dzieci i powoduje zaburzenie relacji rodzinnych. Stosowanie przemocy jest często ukrywane w czterech ścianach. Osoby doświadczające przemocy nie chcą nikogo o tym fakcie informować.
Boją się sprawcy, wstydzą sąsiadów, obawiają się utraty źródła utrzymania, błędnie pojmują dobro dzieci i za wszelką cenę chcą utrzymać rodzinę w całości. Ofiary bardzo często czują się bezradne i biernie znoszą przez wiele lat agresywne zachowania sprawców przemocy. – Z tym zjawiskiem można spotkać się we wszystkich grupach społecznych, bez względu na ich status materialny – informują organizatorzy.
Doświadczenie policjantów pokazuje, że czasem jeden telefon wykręcony pod numer alarmowy odnosił skutek. Policja otrzymuje coraz więcej zawiadomień o przestępstwach związanych z przemocą domową. Codziennie średnio policjanci przeprowadzają 1805 interwencji, każdy dzień to 237 interwencji związanych z przemocą domową.
Tegorocznej edycji „Kocham. Nie biję” towarzyszą trzy hasła; tj.: „Kocham. Reaguję” „Kocham. Nie krzyczę” i „Kocham. Mam czas”. Działania propagują billboardy i spoty reklamowe w całym kraju, które mają przekonać zarówno poszkodowanych wskutek przemocy domowej, jak i jej świadków, że nie warto milczeć, a lepiej powiadomić stróżów prawa.